Nový válečný film, asi poslední z rusko-ukrajinské koprodukce

Zahraničí
5. 4. 2015 11:30
Ljudmila Pavličenková se za války stala nejúspěšnější odstřelovačkou (snímek z filmu).
Ljudmila Pavličenková se za války stala nejúspěšnější odstřelovačkou (snímek z filmu).

Na plátna ruských a ukrajinských kin právě přichází zřejmě na dlouhou dobu poslední společný snímek filmařů obou znepřátelených zemí. Ačkoliv pojednává o společné historii, v obou zemích se jmenuje rozdílně: Bitva o Sevastopol, promítaná ve více než 2500 ruských kinech, se do dvou stovek ukrajinských biografů dostává pod názvem Nezlomná. Jako vůbec první mohli film vidět diváci v Sevastopolu na Krymu, který loni v březnu Rusko anektovalo.

"Jde o další kýčovitý vlastenecký trhák, který se pokouší zopakovat úspěch Stalingradu Fjodora Bondarčuka," napsal internetový list Gazeta.ru v narážce na předloňský hit ruských kin. Tehdy se také "Sevastopol" začal točit.

Na snímku z filmu představitelka Ljudmily Pavličenkové vystupuje v USA na tiskové konferenci před novináři.

Snímek vypráví příběh kyjevské studentky, dcery důstojníka sovětské tajné policie NKVD Ljudmily Pavličenkové, která se za války stala nejúspěšnější odstřelovačkou všech dob, a to s 309 potvrzenými zásahy. Stala se i přítelkyní manželky amerického prezidenta Eleanor Rooseveltové. To díky agitačnímu turné po Spojených státech, kdy sovětská důstojnice vybízela Američany, aby se přestali schovávat za pecí a otevřeli proti nacistům druhou frontu v Evropě. Tehdy také Pavličenková jako vůbec první sovětská občanka vstoupila do Bílého domu.

Ve filmu samozřejmě nechybějí ani bitevní scény (snímek z filmu).

Režisér Sergej Mokrickij tvrdí, že nechtěl natočit jen další z dlouhé řady válečných filmů, ale "psychologický životopis ženy ve válce". Podle recenzenta Gazety.ru to dopadlo poněkud jinak: žena ani válka na plátně nechybějí, ale s životopisem to ve skutečnosti bylo poněkud jiné. Pavličenková měla za sebou už jedno manželství, když se dala na vojnu, zatímco ve filmu vyráží bojovat bezmála jako copatá školačka a lásku potká až na frontě. Podobných přešlapů je sice více, ale nejde o dokument a koneckonců "vytváření mýtů je jednou z přirozených funkcí kinematografie".


Horší je to prý s divákovou orientací v jednotlivých epizodách. Jejich chaotické střídání bez ohledu na chronologii je důsledkem toho, že film je ve skutečnosti sestřihem čtyřdílného televizního snímku, který se na obrazovkách objeví, jakmile se film přestane v kinech promítat.

Ljudmila Pavličenková (archivní snímek).

Ale i dojem z grandiózních válečných scén podle kritika nenapravitelně kazí "drobnosti" - od dokreslených letadel přes hitlerovský knírek německého odstřelovače až po neměnný výraz hlavní hrdinky. Ty brání uvěřit v příběh o polozapomenuté válečné hrdince. Těžko se tak ubránit dojmu, že všechny snahy tvůrců Bitvy o Sevastopol napodobit úspěch a tržby Stalingradu vyjdou vniveč.

"Důvody jsou zřejmě dva: Fanoušky válečných filmů už naše nepříliš důvěryhodné vlastenecké trháky nezajímají. A kdo chce koukat na válku, tomu dneska stačí si prostě zapnout televizi," uzavřela Gazeta.ru.

Autor: ČTK Foto: , Youtube

Další čtení

Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ