OBRAZEM: Statisíce Moskvanů ve frontě na pás Panny Marie

Zahraničí
28. 11. 2011 11:05
O relikvii přinášející plodnost a uzdravení byl veliký zájem, někteří čekali celý den a noc.
O relikvii přinášející plodnost a uzdravení byl veliký zájem, někteří čekali celý den a noc.

Vytržení, do kterého statisíce ruských věřících uvrhla vzácná náboženská relikvie, končí. Opasek Bohorodičky opustil Moskvu a vrací se zpět do mužského kláštera na řecké posvátné hoře Athosu. Relikvii ráno na letiště vyprovázeli moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, moskevský starosta Sergej Sobjanin a generální prokurátor Jurij Čajka.

Památka způsobila v Moskvě nebývalý rozruch. Opasku věřící připisují zázračné účinky na plodnost, zdárné těhotenství a i uzdravení nemocných. Před chrámem Krista Spasitele, kde byl opasek déle než týden vystaven, čekaly desetitisíce věřících dlouhé hodiny; v jeden den až sto tisíc lidí muselo čekat déle než 24 hodin. Stovky zájemců zkolabovaly a musely být ošetřeny. Doprava v okolí byla kvůli davům a policejním zátarasům ochromena.

Patriarcha Kirill doprovodil relikvii na letiště.

Úřady se snažily poutníkům úděl alespoň zčásti ulehčit instalací přenosných toalet, stánky s občerstvením či přistavenými autobusy, ve kterých se lidé mohli ohřát. I tak si mnozí stěžovali na špatnou organizaci, v davu také vypukaly hádky kvůli předbíhání ve frontě; prominentní hodnostáři a oligarchové využívali svých privilegií. Relikvii se přišel poklonit třeba i vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov, jakkoli se podle blogerů "pravověrní komunisté musejí v hrobě obracet", nemluvě o Leninovi v mauzoleu.

Pod chrámem Krista Spasitele stály řady autobusů, v nichž se čekající mohli ohřát.

Kvůli obrovskému zájmu se dokonce objevil nápad naložit opasek do vrtulníku, aby se požehnání dostalo i těm, na které se v chrámu nedostalo, ale to by se mohlo dotknout statisíců muslimů v metropoli. Ke konci týdne však fronty prořídly a zkrátily se.

Ministerstvo pro mimořádné situace vypravilo do Moskvy mobilní kuchyně.

"Stali jsme se svědky veliké síly ruského pravoslavného lidu," prohlásil při rozloučení s relikvií prelát Jefrem, který opasek do Ruska přivezl. Komentátoři však pochybovali, že by rozruch svědčil o masovém probuzení hluboké zbožnosti, a dlouhé zástupy připisovali touze lidí po okamžitých zázracích.

Podle pravoslavné tradice si opasek vyrobila Panna Marie sama, z velbloudí vlny, a při svém nanebevzetí jej předala apoštolu Tomášovi. Od čtrnáctého století je v klášteře Vatopedi, uschovaný ve stříbrném relikviáři.

Doprava v centru města se po týdnu vážných potíží vrátila k normálu. Opasek Bohorodičky byl přivezen do Ruska 20. října. Pobýval celkem v 15 městech, kde se mu poklonily na tři miliony lidí, z toho osm set tisíc v Moskvě. Na horu Athos, kam je ženám vstup zakázán, se původně měl vrátit už 23. listopadu, ale zápůjčka byla nakonec prodloužena, nejprve do 27. a nakonec do 28. listopadu.

Pásu Bohorodičky se přišla poklonit i první dáma, Světlana Medveděva.

Opasek se zázračnými účinky na plodnost vítal v Petrohradu i premiér Vladimir Putin, který se snaží bojovat s demografickým poklesem i finančními příspěvky rodičkám. Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 počet obyvatel Ruska klesl podle loňského sčítání lidu z více než 148 na necelých 143 milionů. Statistici předvídají, že za dvacet let by se toto číslo mohlo ztenčit na 127 milionů. Situace dělá starosti například armádě, která má stále větší problémy s odvody branců k doplnění jednotek.

Jídlo dávali lidem i policisté.

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ