Od rozpuštění SSSR uplynulo dvacet let

Zahraničí
8. 12. 2011 07:44
Když přijížděli v prosinci 1991 vládcové Ruska, Ukrajiny a Běloruska do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, ještě netušili, že místo vstoupí do dějin.
Když přijížděli v prosinci 1991 vládcové Ruska, Ukrajiny a Běloruska do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, ještě netušili, že místo vstoupí do dějin.

Před dvaceti lety, 8. prosince 1991, podepsali vůdcové Ruska, Ukrajiny a Běloruska takzvanou bělověžskou dohodu o vytvoření Společenství nezávislých států, čímž zaniklo kdysi tak mocné sovětské impérium.

Když přijížděli v prosinci 1991 prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk s předsedou Nejvyšší rady Běloruska Stanislavem Šuškevičem do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, ještě netušili, že jejich setkání vstoupí do dějin. Původně měli jednat o ekonomice a bez konkrétních představ také o osudu hroutícího se Sovětského svazu. Události ale nakonec nabraly nevídaný spád.

"My, prezidenti Běloruska, Ruské federace a Ukrajiny konstatujeme, že Svaz sovětských socialistických republik jako subjekt mezinárodního práva a geopolitické reality končí svou existenci," znělo historické prohlášení, které spolu s Jelcinem, Kravčukem a Šuškevičem podepsali také premiéři Ukrajiny a Běloruska Vitold Fokin a Vjačeslav Kebič a ruský státní tajemník Gennadij Burbulis. Smlouva, někdy označovaná jako brestská, byla vrcholem touhy bývalých sovětských satelitů i sovětských republik po samostatnosti.

Prezident Ukrajiny Leonid Kravčuk, předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a prezident Ruska Boris Jelcin. Uvnitř SSSR vyhlásily nezávislost nejprve pobaltské země (tou první byla Litva - 11. března 1990). Když začal požadovat suverenitu i pilíř SSSR, tedy Rusko, rozpad byl na spadnutí.

Téma nezávislosti vyhrotilo letitý konflikt mezi Borisem Jelcinem a Gorbačovem, který s rozpadem svazu nesouhlasil. Jelcinovu převahu potvrdilo schválení deklarace o státní suverenitě RSFSR v červnu 1990. Srpnové události o rok později znamenaly, že Gorbačovem připravovaná nová svazová smlouva upadla v zapomnění.

Vrcholem emancipačních snah bývalých svazových republik se potom stala schůzka ve Viskuli. O dva týdny později, 21. prosince, podepsali v Alma-Atě nejvyšší představitelé jedenácti bývalých svazových republik protokol k bělověžské dohodě (Gruzie se připojila v roce 1993 a odstoupila v roce 2008; naopak nikdy se nepřipojily pobaltské země) a dokument potvrdil zánik SSSR. Gorbačov odstoupil z funkce sovětského prezidenta a nad Kremlem zavlála vlajka Ruské federace, která se stala nástupnickým státem SSSR.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Třináct lidí v Berlíně utrpělo zranění, na koncertu někdo stříkal pepřový sprej

Zahraničí
3. 5. 2025

Australským premiérem zůstane podle výsledků voleb labourista Albanese

Zahraničí
3. 5. 2025
ilustrační foto

Noční vlci projeli Bratislavou, vítala je jen hrstka lidí

Zahraničí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ