Oranžový <span>padouch vítězí.</span> Janukovyč prezidentem

Zahraničí
8. 2. 2010 14:10
Od chlapce z chudé dělnické rodiny po prezidenta.
Od chlapce z chudé dělnické rodiny po prezidenta.

Vlevo v bok k Moskvě? Nový ukrajinský prezident Janukovič.Výměna moci v Kyjevě. Vůdce ukrajinské opozice Viktor Janukovyč se stal vítězem nedělních prezidentských voleb. Po sečtení 99,27 procent odevzdaných lístků získal 48,76 procenta hlasů, zatímco jeho soupeřka Julija Tymošenková 45,66. Premiérka už tak dosavadní ztrátu nemůže kompenzovat.

Janukovyč sám se naopak už dnes brzy ráno vyhlásil vítězem hlasování. Tymošenková to však odmítla s tím, že "je příliš brzy dělat jakékoliv závěry". Své stoupence vyzvala, aby bojovali za každý hlasovací lístek. Očekává se, že v případě těsného výsledku Tymošenková vítězství svého konkurenta neuzná a bude se dožadovat u soudu přepočítání hlasů.

Tisková konference, kterou Tymošenková původně ohlásila na 12.00 SEČ, byla odložena na 16.00 SEČ. Není však jasné, zda premiérka chce uznat porážku a blahopřát vítězi, jak je to v demokraciích obvyklé. Podle dosud neoficiálních vyjádření z volební komise se už na konečném vítězství Janukovyče těžko něco změní.

Necelé čtyři a půl procenta hlasujících označilo na volebním lístku kolonku „proti všem".


Jeden ze členů volební komise sdělil, že komise zatím nemá žádné informace o rozsáhlých podvodech, před nimiž obě soupeřící strany předem varovaly. Přesto očekává, že neúspěšný kandidát u soudu výsledky napadne. "V souladu s tradicemi ukrajinských voleb poražený nikdy prohru nepřijímá," připomněl ještě před uzavřením volebních místností.

Janukovyč ohlašuje své vítězství.Volební pozorovateleé z Rady Evropy a Evropského parlamentu prohlásili, že nemají žádné poznatky o manipulacích při hlasování.

Přesto se na Ukrajině objevily hlasy, že volby zmanipulovány byly - a sice ve prospěch Janukoviče. I kdyby tomu tak bylo, nemá dnes už Tymošenková téměř sílu zmobilizovat masy, aby vyšly do ulic, jak  tomu bylo před šesti lety.

Janukovyčovo vítězství mohlo v zemi obnovit do velké míry vliv Moskvy. Za nynějšího vedení se Ukrajina snažila vytvářet úzké vztahy se Západem a naopak uzavřít období politických dějin, které vyvrcholilo oranžovou revolucí.

Prozápadně orientovaný odstupující prezident Viktor Juščenko, který společně s Tymošenkovou vedl před léty takzvanou oranžovou revoluci, však minulý měsíc v první kole voleb hlavy státu na celé čáře propadl.

Podle pozorovatelů nejde o to, že by Ukrajinci přestali podporovat politické a ekonomické cíle oranžové revoluce, ale spíše o to, že jsou hluboce zklamáni tím, jak vedení při realizaci slibovaných reforem zklamalo.

Volební účast v neděli překročila 69 procent, a byla tak asi o tři procenta větší než v lednovém prvním kole.

Boj do posledního dechu? Premiérka Tymošenková.Janukovyč je považován za stoupence sblížení s Ruskem a jeho volební základnou je průmyslový ukrajinský východ a jižní část země osídlená rusky mluvícím obyvatelstvem. V zahraniční politice šéf Strany regionů odmítá spojení své země s NATO a prosazuje "vyváženou" politiku vůči Západu i Moskvě.

Během volební kampaně, která začala v polovině loňského října, Janukovyč vyzýval k zavedení ruštiny jako státního jazyka spolu s ukrajinštinou, k dohodě s Moskvou ohledně sporné ruské námořní základny v Sevastopolu a k větší toleranci k působení ruské pravoslavné církve na Ukrajině. Ruská agentura ITAR-TASS v neděli napsala, že volba Ukrajinců nepochybně otevře novou kapitolu ve vztazích s Moskvou.

Ukrajinští voliči během kampaně neprojevovali zvláštní náklonnost k žádnému z obou kandidátů. Hlasování nicméně potvrdilo rozdělení země na dvě poloviny - západní, bližší evropským standardům a východní, sympatizující s Ruskem. Podle mínění některých západních novinářů dnešní volba znamená příklon k východní variantě a konec éry oranžové revoluce.

 Bojovník Janukovyč - životní data


    9. července 1950 - Narodil se v dělnické rodině v hornickém městečku Jenakijevo v Doněcké oblasti. Matka mu zemřela, když mu byly dva roky, později přišel i o otce a vyrůstal s babičkou.
    Budoucí vrcholný ukrajinský politik Janukovyč.1967 - Dostal tři roky za krádeže, už po roce ho však propustili v rámci amnestie k 50. výročí bolševické revoluce. Za mříže putoval na dva roky znovu v roce 1970, tentokrát za těžké ublížení na zdraví, podle některých zdrojů za hrubé znásilnění.
    1969 - Začal pracovat jako hutní dělník v rodném Jenakijevu. Poté byl vedoucím pracovníkem v několika dopravních a přepravních firmách a na oblastní správě automobilové dopravy.
    1981 - Vystudoval Doněckou státní technickou univerzitu (dříve Doněcký polytechnický institut).
    Srpen 1996 - Stal se náměstkem gubernátora Doněcké oblasti (od září téhož roku byl prvním náměstkem).
    Květen 1996 - listopad 2002 - Gubernátor Doněcké oblasti. Jako regionální politik získal uznání i ve světě.
    Květen 1999 - květen 2001 - Šéf Doněcké oblastní rady.
    2001 - Vystudoval mezinárodní právo na Ukrajinské akademii zahraničního obchodu.
    Listopad 2002 - leden 2005 - Premiér.
    Od května 2003 - Předseda Strany regionů.
    22. listopadu 2004 - Janukovyč byl vyhlášen vítězem druhého kola prezidentských voleb z 21. listopadu. Opozice se kvůli zfalšování voleb vzbouřila a Ukrajina se během takzvané oranžové revoluce rozdělila na dva nesmiřitelné tábory.

    Převážně agrární a chudší západ, který se zahalil do oranžové barvy, podporoval poraženého Viktora Juščenka, "modré", rusky mluvící průmyslové regiony na východě země zase Janukovyče. Dočasné usmíření přineslo až ústavní přerozdělení moci ve prospěch parlamentu.
    Janukovyč v roli gubernátora.26. prosince 2004 - V opakovaném druhém kole prezidentských voleb se Janukovyč umístil na druhém místě, zvítězil jeden z vůdců oranžové revoluce Juščenko.
    26. března 2006 - V parlamentních volbách zvítězila Janukovyčova Strana regionů.
    7. července 2006 - Strana regionů, socialisté a komunisté překvapivě podepsali koaliční smlouvu.
    4. srpna 2006 - Janukovyč se stal po sporech opět premiérem.
    30. září 2007 - Předčasné parlamentní volby opět vyhrála Strana regionů. V parlamentu ale získaly těsnou většinu dvou hlasů strany "oranžové revoluce" a premiérkou se stala Julija Tymošenková, spojenkyně Juščenka z dob oranžové revoluce.
    17. ledna 2010 - Se ziskem 35,32 procenta hlasu vyhrál první kolo prezidentských voleb. Druhá skončila premiérka Tymošenková se ziskem 25,05 procenta hlasů. Až páté místo zůstalo dosavadnímu prezidentovi Juščenkovi, jehož ve volbách podpořilo jen 5,45 procenta hlasů.
    7. února 2010 - Stal se těsným vítězem druhého kola prezidentských voleb. 

 

 Janukovyč na návštěvě Krymu.

Foto: webové stránky Janukovyče, ČTK/AP

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ