Popularita vládnoucího <span>ruského dua</span> klesla o 6 procent

Zahraničí
2. 11. 2009 10:54
Putin a Medveděv. Druhý je první...
Putin a Medveděv. Druhý je první...

Vládci Ruska v rezidenci v Gorkách.Popularita ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina podle dvou průzkumů klesla. Sociologové to přisuzují skandálu okolo říjnových regionálních voleb, které podle opozice byly zfalšovány. 

Důvěra v hlavu státu podle průzkumu střediska FOM klesla z rekordních 62 procent v předchozím týdnu na 56 procent a nedůvěra vzrostla z 11 na 14 procent.

Premiérova obliba se zmenšila ze 72 na 66 procent, na nejnižší úroveň v anketách FOM od loňského května, kdy Putin přešel z čela státu do čela vlády. Putinovi nyní nedůvěřuje 12 procent dotázaných, namísto devíti procent v předchozím průzkumu.

Podle říjnového průzkumu nezávislého střediska Levada důvěra k oběma nejvyšším činitelům oproti září shodně klesla o tři procentní body. Medveděvovi nyní věří 72 procent Rusů, Putinovi 78 procent.

Carevič Dmitrij. Dílo od malíře Soprikina.Prezidentovi a premiérovi spolupracovníci podle listu Vedomosti vysvětlují pokles popularity jako sezonní odchylku v mezích statistické chyby.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov poukázal na paradox, že premiérova popularita neklesala během loňského podzimu, kdy se propouštělo a snižovaly platy, ale klesá nyní, kdy mzdy začaly růst a propouštět se přestalo.

Šéf FOM Alexandr Oslon a Alexej Graždanskij z Levady předpokládají, že průzkumy ovlivnila vzpoura parlamentní opozice proti falšování výsledků říjnových regionálních voleb. Nelze vyloučit, že šlo o jednorázový pokles obliby, hovořit o tendenci je zatím předčasné. Obecně však popularita lidí u moci roste během hospodářského růstu, zatímco během krize roste nedůvěra.

Medveděv se školačkami v Kazani.V průzkumu Levady jen osm procent dotázaných pochválilo protikrizovou politiku vlády, zatímco třetina kabinet kritizovala za špatnou práci a 56 procent vystavilo vládě průměrné ocenění, podobně jako na počátku krize loni v listopadu.

Krize připravila statisíce Rusů o práci a způsobila strmý pád rublu, který vůči dolaru ztratil třetinu hodnoty. Podle politologů se však dosud vůči tandemu Putin-Medveděv nevynořila žádná reálná alternativa.

Na strunu rozporů v tandemu se nyní rozhodli zahrát komunisté, představující nejsilnější opoziční stranu. Jejich šéf Gennadij Zjuganov o víkendu vyzval k vytvoření "Vlastenecké fronty", která by sjednotila "alternativní síly" ve "skutečném, a ne deklarativním" boji za splnění prezidentovy vize modernizace Ruska.

Společná práce prezidenta a premiéra je podle Zjuganova neefektivní, ale Medveděvův internetový článek s výzvou k modernizaci země v něm probudil naděje na změnu poměrů.

Putin v továrně VW v ruské Kaluze.Na demonstracích k výročí bolševické revoluce 7. listopadu mají komunisté požadovat odstoupení Putinovy vlády.

Podle politologů však Medveděv sotva přistoupí k otevřené konfrontaci s premiérem, ani se nestane "prezidentem komunistů", s nimiž se neshoduje v hodnocení sovětské minulosti. Zatímco prezident minulý týden připomněl miliony obětí neospravedlnitelných stalinských represí, komunisté se chystají příští měsíc oslavit 130. výročí Stalinova narození.

Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ