Na Ukrajině by od pátečních 18.00 místního času (17.00 SELČ) měly utichnout boje mezi armádou a proruskými separatisty. Příslušnou dohodu o příměří v Minsku uzavřeli zástupci ukrajinské vlády a povstalců. Uzavření úmluvy potvrdili ukrajinský prezident a oligarcha Petro Porošenko, separatisté i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle prvních zpráv z válčiště bojové aktivity až na ojedinělé exploze utichly.
Kreml již dohodu o příměří přivítal a vyzval k bedlivé kontrole jejího dodržování. Zda všechny jednotky opravdu zastaví palbu, je ovšem otázkou.
Porošenko o uzavření dohody informoval na svém twitterovém účtu, žádné podrobnosti o dojednaných podmínkách neuvedl.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím v televizním projevu prohlásil, že mírový plán musí vedle klidu zbraní obsahovat podmínky stažení "ruských sil a ruských banditů a teroristů" a obnovu ukrajinských státních hranic s Ruskem.
Komentátoři některých světových médií nicméně upozorňují, že příměří, byť ho Porošenko prodává jako své vítězství, znamená začátek jeho debaklu a faktické vítězství ruského prezidenta Vladimíra Putina. Vážně hrozí, že domobranci dále posílí svou vládu nad částmi jihovýchodní Ukrajiny, což nakonec vyústí přinejmenším ve federalizaci země.
Porošenko si přitom z vnitropolitických důvodů nemůže dovolit stáhnout prokyjevské ozbrojené síly z oblasti. Tlak na něj poroste.
Separatisté z Luhanské lidové republiky dali na vědomí, že dohoda o příměří nemění jejich postoj k ukrajinským úřadům. "Klid zbraní neznamená konec naší politiky žádající odtržení," citoval Reuters luhanského povstaleckého předáka Igora Plotnického. Zastavení bojů je prý ale nutné, aby se předešlo dalšímu krveprolití.
Ruský zpravodajský portál RT.com s odvoláním na své zdroje uvedl, že dohoda má celkem 14 bodů, které mimo jiné řeší otázky kontrol a výměnu vězňů.
V podmínkách je stanoveno, že na dodržování příměří bude dohlížet OBSE a že bojové síly obou znesvářených stran zůstanou na svých nynějších pozicích.
Agentura ITAR-TASS informovala o dvanáctibodovém plánu. Přesné znění podmínek ale prozatím není k dispozici.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ale uvedl, že je v něm i dohoda o výměně zajatců. Podle Porošenka by si povstalci i vojáci mohli zajatce vyměnit již v sobotu. Rebelové tvrdí, že v jejich držení je přes 1000 ukrajinských vojáků.
Dohoda o příměří se považuje za vůbec první, kterou Kyjev a povstalci během několika měsíců bojů společně uzavřeli. Již v červnu ale ukrajinská armáda vyhlásila jednostranný klid zbraní, ke kterému se následně připojili i povstalci. Boje se však po několika dnech opět rozhořely, obě strany se totiž navzájem obviňovaly z porušování příměří.
Separatisté již ve čtvrtek uvedli, že se ke klidu zbraní hodlají připojit hodinu po ukrajinské armádě, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.
Jednání takzvané kontaktní skupiny v Minsku začala kolem 13.00 SELČ a zúčastnili se jich také zástupci Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Na východě Ukrajiny i po zahájení jednání v Minsku pokračovaly boje a podle řady expertů bude i po vyhlášení příměří zřejmě trvat ještě delší dobu, než skutečně nastane klid zbraní.