<span>Roztržení Gruzie</span> pod kosovskou záminkou o krok blíže?

Zahraničí
17. 4. 2008 16:37
Z bojů od domu k domu. Jižní Osetie, devadesátá léta.
Z bojů od domu k domu. Jižní Osetie, devadesátá léta.

Prezident Putin na summitu NATO v BukureštiPrezident Vladimir Putin ve středu zavelel vládě navázat kontakty s „faktickými vládními orgány Abcházije a Jižní Osetie a zahájit s nimi hospodářskou, vědeckou, kulturní, osvětovou a informační spolupráci." Kreml tak činí další krok k těsnějšímu sblížení se separatistickými provinciemi Gruzie obývanými převážně ruskou menšinou.

V březnu Moskva odmítla abcházské a jihoosetské separatisty izolovat v rámci doporučení Společenství nezávislých států (pozn.: pohrobek Sovětského svazu, sdružení většiny postsovětských republik) přerušit styky se všemi separatisty v postsovětských republikách.

Kremlu podle prohlášení ministerstva zahraničí leží na srdci zájmy civilního obyvatelstva trpícího údajně sankcemi a osud Rusů žijících na území odštěpeneckých regionů.

Gruzie dnes krok Moskvy posoudila jako porušení mezinárodního práva a vyzvala Rusko, aby vzalo zpět všechna svá rozhodnutí, jež porušují gruzínskou suverenitu. Současně požádala o naléhavé svolání Rady bezpečnosti OSN, která by jednání Moskvy posoudila. "Je to pokus legalizovat anexi dvou gruzínských regionů," prohlásil šéf gruzínské diplomacie David Bakradze.

Plíživá anexe

V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se ale ani slovem nezmiňuje, že by Rusko oba regiony usilující o nezávislost na Gruzii uznalo.

Podle diplomatů je to nepravděpodobné, protože Moskva se bojí dominového separatistického efektu uvnitř vlastní země. "Naše kroky vůči Abcházii a Jižní Osetii neznamenají, že by si Rusko vybralo konfrontaci s Gruzií," uvádí se v ruském prohlášení.

Moskva už několik let udílí abcházským a osetinským Rusům občanství federace, byť se narodili v Gruzii. Výsledkem je, že většina obyvatel Abcházie a Jižní Osetie, formálně gruzínských provincií, má ruské občanství.

Ruští milionáři už několik let skupují nemovistosti v turisticky atraktivních oblastech na Černém moři. Gruzínci hovoří o faktické anexi.

Z bojů od domu k domu. Jižní Osetie, devadesátá léta.Odveta za Kosovo, nebo přetahovaná s NATO?

Moskva neskrývala, že uznání Kosova západními státy může být precedentním pro uznání nezávilsosti separatistických provincií Gruzie, kam se hodlá v budoucnu rozšiřovat Severoatlantická aliance.

Vůdci obou samozvaných republik v neděli odmítli nabídku gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na spolupráci. Výměnou za uznání svrchovanosti Tbilisi jim Saakašvili nabízel funkce viceprezidentů, právo veta ve všech věcech týkajících se provincií a úplně volnou ruku v hospodářství.

Abcházie a Jižní Osetie vyhlásily nezávislost počátkem 90. let údajně z obav před gruzínským nacionalismem. Moskva je podporovala politicky i vojensky. Tbilisi v důsledku toho nikdy nezískalo plnou kontrolu nad provinciemi zpět.

Násilné konflikty si v devadesátých letech vyžádaly desetitisíce obětí a statisíce uprchlíků. Počátek konfliktu se datuje do dob vzniku Sovětského svazu (1917) a anexe Gruzie (1921). Nesnadno řešitelným jej pak učinila bolševická národnostní a přesídlovací politika po druhé světové válce.

Foto: Reuters, Profimedia

Autor: - rs -

Další čtení

Trump pohrozil Applu 25procentním clem, pokud firma nepřesune výrobu do USA

Zahraničí
23. 5. 2025

Harvard zažaloval Trumpovu administrativu kvůli zákazu zahraničních studentů

Zahraničí
23. 5. 2025

Ve věku 81 let zemřel brazilský fotograf Sebastiao Salgado

Zahraničí
23. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ