Rusko <span>nerozmístí rakety</span> v Kaliningradské oblasti

Zahraničí
26. 9. 2009 08:47
Dmitrij Medveděv (uprostřed) na summitu G20.
Dmitrij Medveděv (uprostřed) na summitu G20.

Dmitrij Medveděv (uprostřed) na summitu G20.Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se v americkém Pittsburghu zúčastnil summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G20, v pátek večer tamního času (sobota našeho času) oznámil, že zruší své rozhodnutí rozmístit v Kaliningradské oblasti balistické střely Iskander.

Ty měly být podle Moskvy odpovědí na zamýšlenou výstavbu evropské části amerického protiraketového štítu. Washington však plány postavit radar v Česku a protiraketovou základnu v Polsku před několika dny odvolal. Oznámila to agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ: USA - Rusko: nad protiraketovým deštníkem stále zataženo 
                        Radar nás ohrozí, říká náměstek ministra zahraničí Ruska

"Nyní, když bylo toto rozhodnutí (zrušení výstavby evropské části amerického štítu) odvoláno, rozhodnu se nerozmístit Iskandery v příslušném regionu naší země," prohlásil Medveděv.

Doposud se objevovala pouze anonymní oznámení z ruských vojenských kruhů, že Moskva rakety v evropské exklávě nerozmístí.

Moskva evropskou část amerického štítu vnímala jako hrozbu. Washington ji však opakovaně ubezpečoval, že zařízení nebude namířeno proti ní, ale proti možné hrozbě útoku z Íránu.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trump s Íránem zatím žádné příměří nechce. Údery prý zastaví, až bude chtít

Zahraničí
20. 3. 2026

Mešita Al-Aksá zůstává na svátek íd al-fitr poprvé od roku 1967 uzavřena

Zahraničí
20. 3. 2026

Francie za pomoci Británie zadržela ve Středomoří loď ruské stínové flotily

Zahraničí
20. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ