Rusové se <span>nechtějí vzdát armády.</span> Protestují proti reformě

Zahraničí
10. 3. 2009 11:31
Jednotky Specnaz v Afghánistánu.
Jednotky Specnaz v Afghánistánu.

Kde jsou časy Rudé armády, stýskají si tehdejší důstojníci.Reforma ruské armády, která počítá s radikálním snižováním stavů, vyvolává protesty. V Berdsku u Novosibirsku v pondělí demonstrovali místní obyvatelé proti chystanému zrušení elitní 67. brigády speciálních sil. Jak informují dnešní média, demonstranti požadovali nejen zachovat brigádu, ale také ukončit reformu a odvolat jejího autora, ministra obrany Anatolije Serďukova.

Podobný protest se konal na přelomu roku v Irkutsku proti zrušení školy vojenských pilotů. Experti předpovídají, že demonstrace se rozšíří i do dalších míst Ruska.

"Lidé nejsou přesvědčeni o správnosti přijatých rozhodnutí a hlavně nemají pocit, že by reforma brala ohled na jejich zájmy," řekl listu Kommersant analytik Vasilij Zacepin. Na zachování stávajících posádek závisí živobytí mnoha Rusů.

V Berdsku demonstraci svolali opoziční komunisté. Počítali s účastí tisícovky lidí, přišly však jen tři stovky a žádný demonstrant nebyl v uniformě. "Zakázali vojákům zúčastnit se, i když jsme počítali s tím, že přijdou alespoň rodinní příslušníci," vysvětlil jeden z organizátorů demonstrace. Velitelství brigády se zdržuje komentáře.

Elitu nám nechte

Jednotky Specnaz v Afghánistánu.Podle městských úřadů chybí byty pro 200 rodin propouštěných vojáků a místní poslanci se obávají, že po nezaměstnaných příslušnících jednotek zvláštního určení s radostí sáhne podsvětí.

Brigáda, podřízená přímo vojenské rozvědce generálního štábu, se těší pověsti jedné z nejlepších jednotek na Sibiři. Účastnila se tažení v Afghánistánu i v Čečensku. Při prvním tažení v Čečensku kryla ústup ruských jednotek z Grozného, přičemž ztratila šest mužů, včetně kapitána Igora Leljucha, který se vyhodil granátem do povětří spolu s čečenskými bojovníky. Vyznamenán byl posmrtně titulem Hrdiny Ruska, podobně jako pět jiných příslušníků jednotky. Při druhém tažení rozvědčíci obklíčili v horách 400 válečníků, čímž si prý vysloužili pověst osobních nepřátel čečenských polních velitelů Šamila Basajeva a Salmana Radujeva.

Ministr obrany Serďukov počítá s tím, že během tří let sníží početní stavy armády na milion mužů ze stávajících 1,13 milionu vojáků, ale hlavně má výrazně klesnout počet důstojníků, na zhruba 150 tisíc z nynějších 450 tisíc. Na polovinu se má zmenšit i generální štáb, jehož kontrolu nad armádou začal ministr omezovat hned poté, co se loni v červnu zbavil předchozího náčelníka Jurije Balujevského.

Reformou k lepší armádě

Mobilní strategická raketa Topol-M na přehlídce v Moskvě.Až dosud jde většina ruských vojenských výdajů na samo udržování jednotek, složených převážně z povolávaných branců. Podle analytiků bývalého finančního inspektora Serďukova povolal Vladimir Putin do čela resortu hlavně s úkolem zavést pořádek do armádních financí. Cílem reformy je také zvýšit mobilitu a bojeschopnost jednotek po vzoru elitních výsadkářů.

Plány reformy urychlila krátká válka s Gruzií loni v srpnu, kterou sice Rusové vyhráli, ale tažení podle expertů odhalilo mnohé nedostatky. Velitelé si prý museli půjčovat mobilní telefony od novinářů, aby se domluvili s jednotkami v poli, potíže mělo i slabě vycvičené letectvo s gruzínskou protivzdušnou obranou. Kdyby Gruzínci neměli nejlepší vojáky v Iráku, válka by prý nemusela vůbec dopadnout tak jednoznačně.

Putinova zlatá léta

Zastarávající MiG-29 sovětské provenience. Rusko na jejich údržbu nemáRuská armáda po rozpadu Sovětského svazu zažívala hubené roky, ale s nástupem Vladimira Putina k moci začaly lepší časy. Přispěl k tomu i růst ruské ekonomiky díky příjmům z prodeje plynu a ropy. Obnovit dálkové lety mohly i strategické bombardéry, které roky zůstávaly přilepeny k zemi, na oceánech se opět objevily ruské válečné lodě. Nové zbraně do své výzbroje dostaly zejména strategické jaderné síly. Armáda si upevnila sebevědomí i úspěchy na Kavkaze. Vojsko má nyní také dostat nové uniformy.

Experti však poukazují na to, že ruské vojenské výdaje stále představují jen zlomek výdajů amerických a že značná část výzbroje je ještě sovětské provenience. Počátkem roku skoro třetina ruských stíhaček musela být uzemněna kvůli únavě materiálu a korozi. Reakcí na to se jeví přísliby Kremlu zvýšit výdaje na armádu, aby mohla být modernizována. Tyto plány však může zkřížit nynější hospodářská krize.

Foto: Reuters, Wikipedia

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ