Jak se chovají teroristé v pronajatém bytě? Jak nejlépe umístit na těle pás s bombou? Jaké auto se nejvíce hodí k pumovému útoku? Na tyto a podobné otázky odpovídají dokumenty ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), dříve KGB, které jsou umístěny na internetu.
Na nezvyklé stránky SFB upozornil informační portál news.ru. Problém mírně bizarního dokumentu spočívá podle ruských médií v tom, že ačkoli je určen jako osvěta pro občany v boji s terorem, lze se na něj dívat i jako na tipy pro teroristy přímo od profíků.
Dokument vznikl na základě analýz teroristické činnosti na území Ruska. Vedle rad občanům, jak se chovat při únosu anebo věznění teroristy, je na webové stránce FSB i link na stránky antiteror.ru, na nichž se obsáhle rozebírá taktika a provádění sabotážní a teroristické činnosti.
Podobné informace lze nalézt i na stránkách některých západních ministerstev a zpravodajských služeb, ale sotva kde lze nalézt informace tak detailní a názorné jako na stránkách ruské FSB. S jejich pomocí by tak teoreticky šlo naplánovat teroristický útok.
Jak třeba ruský občan pozná, že se v jeho sousedství usídlila nějaká teroristická buňka? Pokud si pronajme byt, což je dost pravděpodobné, tak její odhalení není tak obtížné, radí ruští agenti.
Noví obyvatelé téměř nikdy nevycházejí ve dne, pokud opouštějí byt, tak především v noci, a se sousedy se nebaví.
Také si nechávají donášet nákupy, nebo někým jiným odnést odpadky. Když je vynášejí sami, tak opět téměř výlučně v noci. Podezřelé jsou byty, z nichž se neozývají televize, rozhlas, hudba nebo zvuky běžné v provozu domácnosti. Další alarmující signál, ženy teroristky u sebe nemají kosmetiku. Když ano, ta spíše jen barvu na vlasy.
Pronikněte snadno a rychle do tajů sebevražedných atentátníků
Pokud by ruský občan chtěl spáchat atentát pomocí auta napěchovaného výbušninami, opět nalezne radu na stránkách FSB. Pro nejvhodnější značku do autosalonu s cizími značkami chodit nemusí, ale skvěle si vystačí s domácí nabídkou VAZ 2101, 2103 nebo 2106, což jsou v českých krajích dříve dobře známé žigulíky. V Ruskou jsou jich plné silnice.
Až pozoruhodně zevrubně se podle ruských médií zabývají dokumenty na webu FSB účinností sebevražedných atentátníků (v ruštině zní téměř libozvučně: smjertniky) a jejich tělovými pásy na výbušniny. Ty se upevňují na prsa, boky anebo stehna.
V případě žen je možné předstírat s bombou těhotenství. Podle FSB jdou takto na smrt většinou mladí muži ve věku 20 až 35 let. Nepočítáme-li smutně proslulé čečenské „černé vdovy".
Mnohý zvědavý čtenář se možná poprvé v životě dozví, že tito masoví vrazi chodí většinou ve dvojici. Prvnímu se říká „vykonavatel" a druhému „kontrolor". Druhý jmenovaný může svého kolegu atentátníka s pásem výbušnin zlikvidovat v případě, že nesplní úkol. Může se tak stát z několika důvodů. Třeba selže technika, zabiják nemůže proniknout do určeného objektu, anebo se atentátníkovi prostě náhle přestane chtít umřít.
Nechceš umřít, atentátníku ? Tak ti pomůžu!
Atentátníka může „kontrolor" zlikvidovat také dálkově, třeba odpálit menší přidanou nálož.
Sebevražedné atentáty jsou u teroristů velmi oblíbené. Mají mnoho „předností". Jejich výsledkem bývá mnoho mrtvých, poutají pozornost médií a navíc není třeba vymýšlet nějakou únikovou strategii. Neexistuje ani větší nebezpečí, že sebevrah padne do rukou policie a justice.
Záměr publikování výše citovaných informací je zřejmý, a vlastně podobný s cíli obdobné osvěty v USA a jiných zemích. Je to návod pro bdělé a uvědomělé občany, kteří chodí s otevřenýma očima a v případě podezření informují příslušné úřady.
Zveřejnění informací o terorismu nemusí být náhodné ani časově. Blíží se 9. květen, oslavy Dne vítězství. To mimo jiné znamená hodně lidí na malém prostoru - velké pokušení pro leckterého teroristu.
Foto: FSB a Profimedia