V Moskvě jedná syrská opozice. Asad odmítá loutky Západu

Zahraničí
26. 1. 2015 13:15
Prezident Asad mezi svými vojáky na frontě.
Prezident Asad mezi svými vojáky na frontě.

Zástupci syrské opozice začali dnes v Moskvě vyjednávat o urovnání syrského konfliktu. Ve středu by se k rozhovorům, které se konají v rezidenci ruského ministra zahraničí, měli připojit zástupci vlády v Damašku. Prezident Bašár Asad v rozhovoru, který poskytl před zahájením dialogu časopisu Foreign Affairs, vyloučil jednání s opozicí podporovanou Západem.

Podle něj jde o loutky západních vlád, které nemají respekt ani mezi opozičními skupinami bojujícími v Sýrii. Asad řekl, že vláda je ochotná jednat jedině se zástupci národní opozice. "To znamená s těmi, kdo hájí zájmy syrského národa, ne s loutkami Kataru, Saúdské Arábie nebo jakékoli západní země včetně USA. Měli by to být Syřané," prohlásil Asad.

Exilová národní koalice, která zaštiťuje skupiny podporované i Západem, se rozhovorů účastnit nechce. Do Moskvy přijely asi tři desítky zástupců opozice a většina z nich náleží ke koordinačnímu výboru sil usilujících o demokratickou změnu, který Damašek toleruje. Někteří z přítomných přijeli jako nezávislí.

Exilová opozice je ochotná vyjednávat jedině pod záštitou OSN, jak tomu bylo v minulosti. Dvě kola těchto rozhovorů však kvůli nepřekonatelným sporům o roli Asada v budoucí vládě skončila neúspěchem.

Město Duma po bombardování syrskými vládními jednotkami.Ve středu se má k jednáním v Moskvě připojit vládní delegace. Povede ji syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí a podle syrského listu Al-Vatan bude přítomen také poradce ministra zahraničí Ahmad Arnús.

Jedná se za zavřenými dveřmi a Rusko oznámilo předem, že se do čtvrtka, kdy rozhovory mají skončit, neočekává podpis žádné dohody. Má jít pouze o pokus zahájit politický dialog a o snahu pomoci zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanu de Misturovi. Ten už několik měsíců prosazuje, aby se vyjednala aspoň lokální příměří, která umožní pomoci civilistům v bojových zónách.

Syrská vláda minulý měsíc dala najevo, že se chce dohodnout o třech bodech - o společném boji proti terorismu, o usmíření na regionální úrovni a o zahájení rozhovorů o vládě národní jednoty.

Za čtyřleté syrské války zahynulo na dvě stě tisíc lidí a z milionů Syřanů se stali uprchlíci. Moskva je kromě Teheránu hlavním ochráncem Asada. USA původně striktně požadovaly Asadovo odstoupení, nyní hovoří o nutnosti hledat jakékoli řešení, které umožní ukončení krize.

Asad v rozhovoru pro Foreign Affairs hovořil také o náletech koaličních letadel nad částmi Sýrie ve snaze zastavit postup radikálů z Islámského státu. Syrský prezident se domnívá, že tyto nálety by se měly koordinovat se syrskou vládou a že by do operací měly být zapojeny syrské pozemní oddíly. "V boji proti terorismu jsme ochotni spolupracovat s jakoukoli zemí, pokud je to míněno vážně," řekl Asad k dotazu, zda by byl ochoten začít spolupracovat s Washingtonem.

Domnívá se, že by USA měly přimět Turecko zastavit přísun peněz a zbraní do severní Sýrie. USA loni informovaly Sýrii o tom, že zahájí nálety proti IS. "Měli byste se Američanů zeptat, na jaké pozemní jednotky budou spoléhat. Určitě by měly být syrské," řekl.

Další čtení

ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ