V Rusku si připomínají Stalinův "velký teror"

Zahraničí
5. 8. 2007 14:35
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPamátku statisíců obětí "velkého teroru" stalinského režimu z let 1937 až 1938 v Sovětském svazu si připomněli potomci obětí, místní politici, zahraniční diplomaté i zástupci církví na hřbitově ve městečku Sandormoch v severoruské Karelské oblasti při hranicích s Finskem. Předpokládá se, že v těchto letech bylo popraveno více než 600 000 lidí, nejméně 1,4 milionu osob skončilo v internačních či pracovních táborech.

Smutečnímu aktu u místního památníku obětem stalinského teroru a mši, kterou sloužili zástupci různých církví, byli kromě zástupců jednotlivých ruských regionů přítomni také zahraniční diplomaté z konzulátů Německa, Polska, Finska, Gruzie, Ukrajiny a Litvy v Petrohradě, napsala agentura ITAR-TASS.

Datum 5. srpna nebylo pro vzpomínku na oběti stalinských čistek vybráno náhodou. Právě v tento den před 70 lety vydal tehdejší sovětský vůdce Josif Stalin "rozkaz číslo 00447", jímž vyvrcholila nejkrutější fáze masového vyvražďování politických a třídních nepřátel tehdejšího totalitního režimu v SSSR. Mezi oběťmi bylo také mnoho intelektuálů, spisovatelů a umělců.

Stalin svým nařízením zavedl systém takzvané "trojky", kdy místní hodnostáři získali pravomoci rozhodovat o osudu "antisovětských a společensky nebezpečných elementů". Konkrétně mohli šéf místní tajné policie (NKVD), tajemník místního výboru komunistické strany a oblastní prokurátor odsoudit bez soudu k dlouholetému vězení nebo k smrti bývalé kulaky, bělogvardějce, carské funkcionáře, zástupce církví či špiony. Perzekuce se měla týkat i jejich rodinných příslušníků.

Rovněž důstojníci spravující vězeňské tábory dostali rozkaz vypracovat seznamy vězňů pokračujících v pracovním či internačním táboře (gulagu) v protistátní agitaci. Jakmile byl seznam obsahující desetitisíce jmen hotov, schválila "velká trojka" popravy.

Rozkaz 00447 předpokládal dva druhy trestů: internaci v táborech nebo vězeních na dobu osmi až deseti let, nebo popravu. Pro každý region a republiku byly stanoveny kvóty. Celkově se předpokládalo popravení 75 950 lidí a v gulazích mělo skončit dalších 193 000 osob. Během operace, která trvala do listopadu 1938, však bylo uvězněno odhadem nejméně 1,4 milionu lidí a mezi podzimem 1936 a podzimem 1938 bylo více než 630 000 osob popraveno.

Jen v dějišti smutečního aktu bylo zastřeleno až 7000 lidí. Místní památník byl otevřen v roce 1997 poté, co tu byl objeven masový hrob obětí stalinského teroru. Nedaleko odtud, v Medvežegorsku, se ve 30. letech minulého století nacházel stalinský koncentrační tábor.

"Nemůžeme zapomenout, že se toto zlo stalo. Pokud zapomeneme, zlo bude plodit další zlo," prohlásila Lisa Delybachová, jejíž matka byla popravena v roce 1937 a její tělo skončilo v sandormošském masovém hrobě. Pochod na památku obětí stalinského teroru se dnes má konat také v Petrohradě, v pondělí se při této příležitosti uskuteční náboženské procesí v Moskvě.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Ruské útoky zabily deset civilistů, včetně ročního chlapečka, tvrdí Ukrajina

Zahraničí
9. 7. 2025
ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ