Ukrajinský parlament bude pokračovat v odstraňování zbytků vládního režimu sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče. S novým vedením země chce jednat delegace Evropského parlamentu a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.
Anketa:
Uvítali byste, kdyby se Julija Tymošenková stala premiérkou nebo prezidentkou Ukrajiny?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
O uplynulém víkendu poslanci v Kyjevě horečně rušili zákony spojené s Janukovyčovou érou a zbavovali vládu a státní správu jeho lidí. Obětí tohoto tažení se stal i sám prezident, kterého parlament v sobotu formálně zbavil úřadu a jeho pravomoci o den později předal novému šéfovi zákonodárného orgánu Oleksandru Turčynovovi.
Právě s ním by se měli v pondělí setkat členové delegace evropských zákonodárců, v níž je i europoslanec za ČSSD Libor Rouček. Delegace je v Kyjevě od soboty a v pondělí by se chtěla sejít i s propuštěnou bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Vůdkyně někdejší "oranžové revoluce" však oznámila, že plánuje na několik dní si od politiky oddechnout, a tak je konání schůzky nejisté. Navíc se objevila zpráva, že Tymošenková odletěla v utajení do východoukrajinského Dněpropetrovsku, kde žije její nemocná matka.
Do ukrajinské metropole míří také šéfka diplomacie EU. Ashtonová tam chce s klíčovými představiteli hovořit o trvalém řešení politické krize v zemi a opatřeních ke stabilizaci její bankrotem ohrožené ekonomiky.
V té souvislosti také americký ministr financí Jack Lew vyzval Ukrajinu, aby co nejdříve po vzniku nové vlády zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o balíčku finanční pomoci. Lew o současné situaci v zemi hovořil telefonicky s vůdcem ukrajinské opozice Arsenijem Jaceňukem, který je jedním z kandidátů na premiéra přechodného kabinetu.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová se nechala slyšet, že MMF je připraven poskytnout Kyjevu pomoc, jakmile o to bude požádán. "Ukrajina je členem fondu. Pokud požádá o hospodářskou nebo finanční pomoc, jsme připraveni ji poskytnout," řekla Lagardeová. "Je ale třeba, aby na Ukrajině byl někdo, s kým je možné jednat," dodala.
Dřívější vláda ukrajinského premiéra Mykoly Azarova odmítala pomoc MMF přijmout, protože byla spojena s požadavkem zvýšení maloobchodních cen energií. Kritickou finanční situaci se nakonec Kyjev rozhodl řešit pomocí ruské půjčky.
Ukrajina bude rovněž na programu jednání ministrů zahraničí takzvané visegrádské čtyřky (V4) s kolegy z Rumunska, Bulharska a Řecka, které se uskuteční v Budapešti. Členy V4 jsou kromě hostitelského Maďarska ještě Polsko, Česko a Slovensko. Vyjma ČR ostatní státy bloku sousedí s Ukrajinou a připravují se na možný příliv uprchlíků z postsovětské republiky.