Třetí svět se stává <span>skládkou elektronického odpadu</span>

Zahraničí
22. 2. 2010 19:30
Chlapci na skládce elektronického odpadu v Ghaně.
Chlapci na skládce elektronického odpadu v Ghaně.

Chlapci na skládce elektronického odpadu v Ghaně.Masivní rozšíření elektronických zařízení po celém světě přináší řadu pozitiv. Ale jak upozorňuje OSN ve své zprávě, stinnou stránkou je nárůst množství elektronického odpadu na skládkách. Ročně přibude 36 milionů tun, a to především v rozvojových zemích.

Byť by se mohlo zdát, že prodávat více elektroniky už není možné, opak je zřejmě pravdou. Organizace spojených národů předpokládá, že příští desetiletí bude ve znamení rostoucího zájmu o elektroniku všeho druhu.

Stinnou stránkou je, že pokud se nepřijde s novými strategiemi, jak se vypořádávat s elektronickým odpadem, bude svět zanedlouho doslova zavalen odloženými televizemi, mobilními telefony a počítači. A to bude mít samozřejmě dopad na životní prostředí.

Ročně přibude na skládkách 36 milionu tun elektroniky. Nejvíce odpadu produkují Spojené státy - tři miliony tun a pak Čína - 2,3 miliony tun. Nikdo však nebyl a není na takové množství odložené elektroniky připraven.

"Svět nyní čelí masivnímu nárůstu množství elektronického odpadu, což se nám vymstí. Zvláště zemím třetího světa, které se začínají stávat skládkami," řekl podle amerického The Boston Globe ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achim Steiner.

Stará elektronika v Honkongu připravená na odvoz do Afriky.Podle něj jsou zdokumentované případy, kdy někteří Američané a Evropané posílali do Afriky porouchané počítače, které falešně deklarovali jako dary. Výpočetní technika pak byla odhozena na skládky u slumů, kde ohrožuje kvůli toxicitě životní prostředí. O moc lepší ale nejsou případy, kdy jsou do Afriky ve velkém vyváženy funkční počítače. Jde totiž o zastaralé typy, které obvykle dlouho fungovat nevydrží a pak stejně skončí na skládkách.

Zpráva UNEP předpokládá, že počet vyřazených počítačů se v Číně v letech 2007-2020 zečtyřnásobí. V Indii bude zase velký problém s vyřazenými klimatizacemi, které obsahují škodlivé látky. Když už se likvidace elektronického odpadu v rozvojových zemích provádí, je většinou naprosto neodborná a ještě více zatěžuje životní prostředí. Obvyklé je například zahřívání elektronických obvodů v pecích na uhlí za účelem získání zlata. OSN proto doporučuje zavedení regulací pro sběr a likvidaci elektronického odpadu.

Foto: profimedia.cz

Autor: arf

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ