Podle vědců se blíží doba, kdy hormonální antikoncepční pilulky budou brát i muži. Ve výzkumných centrech se totiž pracuje hned na několika metodách, které autoři hodlají představit na konferenci v říjnu. Přestože mají tyto novinky ještě své "mouchy", odborníci věří, že za několik let budou tak běžné jako dnešní ženská antikoncepce.
Devětatřicetiletý pan Owens je dobrovolník, který se svou ženou testuje nové metody mužské antikoncepce. V současné době užívá hormony, které snižují počet jeho spermií, takže se stává "mužem, který není schopen zplodit dítě", jak sám říká. Nemá však obavy, že by tento stav byl trvalý, protože už jednou léky vynechal a díky tomu se jeho rodina rozrostla o nejmladší dcerku.
Bezpečnost na prvním místě
"Když se něco podobného opravdu začne prodávat, rozhodně to budu užívat," tvrdí na serveru Chicago Tribune. Vědci se však snaží o vývoj mužských pilulek již několik let. Všechny předchozí pokusy skončily neúspěchem - nebyly spolehlivé a bezpečné stejně jako jejich ženská obdoba.
Anketa:
Myslíte, že by muži přistoupili na užívání mužské hormonální antikoncepce?
Nejblíže cíli je v současnosti metoda založená na podávání ženského hormonu progestinu, díky němuž se snižuje počet spermií. Dalším "horkým kandidátem" je lék proti rakovině, který zabraňuje zrání pohlavních buněk, takže se tvoří nefunkční spermie. Oba systémy však mají své nevýhody - například u druhé varianty se nesmí muž ani dotknout alkoholu, jinak se mu ihned udělá nevolno.
Tip pro nezadané
"Vtip je v tom, že pokud lidé nebudou moci pít alkohol, nebude vlastně antikoncepce ani tolik potřeba," směje se genetik John K. Armory z University of Washington. Další možností je využívat ultrazvuk, po kterém se na půl roku zastaví v mužském těle tvorba spermií. "Umím si představit, že jednou za šest měsíců sednete do auta a pojedete si pro svou dávku za padesát babek," tvrdí Elaine Lissnerová, ředitelka projektu Male Contraceptive Information Project.
Výrobci však stále čekají na zlomovou novinku, jakou představovala ženská ochrana. Muži se totiž k možnostem užívat vlastní antikoncepci stavějí s nevolí. "Většina reakcí známých je ve smyslu 'Neblázni, jak můžeš vědět, že se všechno zase navrátí do normálu? A co když mi přestane fungovat i zbytek", říká Owens, podle kterého na to ale ženy letí: "Kdybych byl svobodný, použil bych to jako sváděcí trik."