Každý krok navíc může zachránit paměť a zlepšit náladu. Podle amerického výzkumu uveřejněného v časopise Neurology má chůze blahodárný vliv na zdravotní stav lidí, které trápí výpadky paměti či Alzheimerova choroba. Stačí vyrazit každý den na krátkou procházku.
Vědci z Pittsburghské univerzity několik let sledovali téměř 300 starších lidí, u kterých byla diagnostikována začínající demence či Alzheimerova choroba. Na konci osmiletého výzkumu, který srovnával úbytek mozkové tkáně a pohybovou aktivitu, bylo jasné, že ten, kdo denně obejde několik okolních bloků, je na tom až dvakrát lépe než ten, kdo zůstane sedět před televizní obrazovkou.
"Přiměřená míra pohybu skutečně snižuje rizika demence a problémy s pamětí, ale také zlepšuje náladu a pomáhá bojovat s depresivitou," potvrzuje závěry amerických kolegů i šéfka pražského Gerontologického centra a spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová.
Při problémech s pamětí dochází k ubývání mozkových buněk, protože je potlačen neurotropní faktor, který mozkové buňky regeneruje. Při sportu a tělesné námaze se zvyšuje počet těchto látek a stárnutí mozku se zpomaluje.
Podle zkušeností Ivy Holmerové se i jedna taneční hodina týdně pozitivně odrazí na zdraví pacientů. Pittsburští odborníci doporučili ujít 10 až 15 kilometrů týdně, což je podle jejich závěrů ideální míra pohybu. V praxi si tedy stačí zajít každý den pro noviny a čerstvé pečivo do nedalekého krámu nebo si odpustit jízdu autobusem.
"Češi se všeobecně velmi málo hýbou a stačí méně jezdit autem či raději ujít pár metrů navíc, než se svést tramvají jednu zastávku," uvedla Holmerová. Nejlepší start je podle ní začít si počítat své kroky. Zkuste se vyrovnat sportumilovným Norům, kteří se denně dopočítají až do deseti tisíc.