Děti a teenageři, kteří hrají více než 30 hodin týdně počítačové hry, mají sklony k depresím, úzkostem a špatnému školnímu prospěchu. Tvrdí to studie Americké akademie pediatrů, podle které toto nebezpečí hrozí každému desátému dítěti.
Časté hraní počítačových her má prý negativní vliv na psychiku dětí a mladých lidí. Potvrzuje to další výzkum, kterého se účastnilo více než tři tisíce studentů z amerických základních a středních škol. Devět procent z nich bylo vědci označeno za patologické hráče, jejich záliba přerostla v posedlost. Podobné procento je prý i v evropských zemích.
Anketa:
Myslíte si, že počítačové hry mohou škodit zdraví?
"Tyto děti dokážou hrát až 31 hodin týdne oproti 19 hodinám svých vrstevníků," tvrdí na serveru CNN psycholog Douglas Gentile ze Státní univerzity v Iowě. Jeho tým po dvouletém pozorování zjistil, že 84 procent z dětí, u nichž byla diagnostikována závislost na počítačích, se potýká s psychickými problémy, depresemi a sociálními fóbiemi. "Je to jasný důkaz toho, že se máme více zaměřit na fenomén počítačových her, které stále více ovlivňují naše potomky," tvrdí mluvčí Akademie amerických pediatrů Don Shifrin.
Tato asociace doporučuje odborníkům začít uvažovat, zda nezařadit patologické hráčství počítačových her do psychických poruch jako skutečnou diagnózu. Je však těžké určit, kde je míra překračující hranici průměrnosti. "Z rozhovorů, které jsme s dětmi vedli, vyplynulo, že závislý je ten, komu hraní her zasahuje do několika oblastí života - do školy, do sociálních kontaktů, do rodinného života a do psychiky," tvrdí Gentile.
Podle něho jsou ve větším nebezpečí mladí lidé a děti se vznětlivou povahou nebo ti, kteří velice obtížně navazují vztahy ve skutečném světě. Podle doporučení odborníků by se menší děti měly věnovat počítačovému hraní jednu hodinu denně, vysokoškolští studenti maximálně dvě.