Opalovací přípravky pro děti ve třetině případů nesplnily uváděnou voděodolnost. Ukázaly to laboratorní zkoušky spotřebitelského časopisu dTest, který nechal otestovat šestnáct opalovacích přípravků s vysokou a velmi vysokou ochranou. Některé výrobky obsahovaly potenciálně rizikové látky. Mezi nekvalitními výrobky byly drahé přípravky prodávané v lékárnách.
Opalovací přípravky pro děti by měly mít vysokou úroveň ochrany před slunečními paprsky a měly by chránit i při pobytu ve vodě. "Všechny hodnocené přípravky na obalu uváděly, že jsou voděodolné či vysoce voděodolné, nicméně u více než třetiny z nich laboratoř prokázala, že se jedná o plané sliby," uvedl vedoucí redakce časopisu dTest Daniel Pavlis.
Nedostatečné hodnocení dostaly dva výrobky dostupné v lékárnách - Avène Minerální mléko SPF 50+ a Daylong Kids SPF 50. "Ty přitom byly nejdražším a třetím nejdražším výrobkem v testu, za litr výrobku Avène zaplatí spotřebitelé 5500 korun," uvedl Pavlis. S jednou výjimkou testované výrobky naopak neměly problém s účinností ochrany proti slunečnímu záření.
Vítězi testu se staly Ladival mléko na ochranu proti slunci pro děti 50+ a nejlevnější výrobek v testu Cien Sun Opalovací sprej for Kids 50. Dobré hodnocení získaly i výrobky privátních značek drogerií. "Kvalitní voděodolné opalovací mléko s vysokou či velmi vysokou ochranou je pro děti vhodné bez ohledu na to, zda je pro děti předurčené, či ne," dodal Pavlis.
Třetina opalovacích přípravků pro děti má nedostatky
1. 7. 2014 11:30

Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock