Větší je někdy lepší. Alespoň u jídelního stolu to prý platí. Vědci z americké University of Utah vypozorovali, že lidé, kteří jedí většími příbory, snědí mnohdy méně než ti, kteří používají menší vidličky. Podle nich tedy cesta za štíhlým pasem nevede skrze množství jídla na talíři, ale také skrze ideální sousta.
Tým univerzitních odborníků se na několik dní přesunul do místní italské restaurace. Stálým zákazníkům rozdal dva druhy vidliček - jedny byly o 20 procent větší než standardní příbor, u druhých to bylo naopak. Každá porce byla navíc zvážena před odnesením na stůl a poté, co už zákazník nemohl.
Ukázalo se, že lidé, kteří jedli většími vidličkami, toho snědli v konečném důsledku méně než ti, kteří používali zmenšené verze příboru. Podle odborníků je tajemství ve velikosti soust a vizuálním vnímání. "Lidé s většími vidličkami dříve uspokojí svůj hlad, protože věděli, že si vkládají do úst velká sousta," vysvětluje na serveru HealthNews.com spoluautor studie Arul Mishra.
S malou vidličkou mají totiž strávníci pocit, že toho musí sníst víc, aby se dostatečně najedli. Klíčové tak není to, kolik si toho naservírujeme a jak velké porce jíme, ale zřejmě jaká sousta si krájíme a nabíráme. Někteří odborníci však upozorňují, že výsledky mohou být zavádějící, protože dobrovolníky tvořili častí hosté zvyklí jíst v restauracích. Návyky při večeři v domácím prostředí se mohou naprosto lišit.
Autoři studie si ovšem od své práce slibují, že pomůže v boji s přejídáním a poruchami příjmu potravy. Některým lidem by prý mohla pomoci otevřít oči a začít vnímat jejich návyky a okolnosti, které jsou pro ně při konzumaci jídla důležité.