Dokážeme pomocí snů předvídat budoucnost?

Zdraví
3. 3. 2011 11:24
Lidem se v drtivé většině zdají sny o negativních věcech.
Lidem se v drtivé většině zdají sny o negativních věcech.

Stalo se vám, že se vám zdálo o tom, co se v budoucnu skutečně stalo? Podle vědců zabývajících se parapsychologickými jevy to není náhoda. Psychiatr Richard Wiseman však přišel s teorií, která tvrdí, že vše je pouhý trik naší paměti, jež si s námi prostřednictvím snů hraje.

Výzkum psychologa Davida Rybacka z Atlantské univerzity tvrdí, že třetina populace má zkušenosti s tím, že se jim alespoň jednou za život zdál sen, který se později proměnil ve skutečnost. Podle Richarda Wisemana to však není sen, který předjímá realitu, ale skutečný zážitek funguje jako spoušť naší paměti, která zpětně upraví sen. "Máme mnohem více snů, jenom si je nepamatujeme. Nějaká událost však může evokovat polozapomenutý sen, který nás přesvědčí, že magicky předvídal budoucnost," tvrdí Wiseman na serveru The Guardian.

Z čeho se tvoří sny?

Podle něho se nám každou noc zdají v průměru čtyři sny, které trvají kolem dvaceti minut. Pokud se člověk probudí, většinu z nich zapomene a má pocit, že se mu zdál pouze jeden či dva. Výjimku tvoří situace, kdy se člověk vzbudí uprostřed snu, ze kterého zbyde pouze podstata, kterou si dlouho pamatujeme. "Je to podobný princip jako při asociacích. Když se událost stane v bdělém stavu, vybaví se nám automaticky náš sen," dodává Wiseman.

Vědci již v šedesátých letech dokázali, že většinou se nám zdají sny o negativních situacích. Z toho Wiseman usoudil, že pravděpodobnost toho, že se náš sen "strefí" do katastrofy, je větší než to, že "předpovíme" příjemnou věc. "Navíc je dokázáno, že naše sny se tvoří z našich obav, které se nám honí hlavou. Lidé často přemýšlejí o něčem, co je pravděpodobné a co se ve skutečnosti může stát," vysvětluje Wiseman.

Skeptický pohled

Objevují se však i skeptické hlasy, které tvrdí, že Wisemanova teorie v praxi nefunguje. Podle novináře a autora knihy Co skeptici říkají o paranormálních jevech Roberta McLuhana v tomto případě nelze spoléhat na statistiku. "V mnoha případech se lidem zdálo o specifických detailech, které se shodovaly s realitou. ‚Uhodnout‘ správnou barvu košile je i statisticky velmi nepravděpodobné," tvrdí McLuhan. Tajemství našich snů tak zřejmě zůstane alespoň do dalšího výzkumu nevyřešeno.

 

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ