Z příliš mnoha esemesek bolí oči a ruka. Ale problém může být žádné nedostávat. Australská vědkyně Jennie Carrollová popsala například fenomén "textofrenia" - pocit úzkosti, když člověk "slyší" pípání nebo vibrace, ale na displeji žádná přijatá zpráva není.
Australská vědkyně při výzkumu dopadů moderní komunikace na dospívající odhalila dokonce čtyři duševní poruchy. Její studii citoval deník The Sydney Morning Herald.
Lidé, kteří píší příliš mnoho sms, mohou podle Jennie Carrollové z Královského melbournského technologického institutu (RMIT) trpět několika formami úzkosti.
Textofrenie (textaphrenia) - pocit, že člověk slyšel nebo cítil vibrace přicházející sms, i když žádná nedorazila.
"Smúzkost" (angl. textiety) - pocit úzkosti z toho, že člověk neposílá ani nedostává žádné zprávy.
Post-traumatická textová porucha (post-traumatic text disorder) - fyzické úrazy v souvislosti s psaním sms, jako je například narážení do předmětů.
Skleslost - pokud se nikdo neozývá.
Nadměrné textování (binge texting) - psaní velkého množství zpráv kvůli získání pocitu sebeúcty mezi vrstevníky.
"Textofrenii a smúzkost mají pisatelé sms, kteří se cítí osamělí a pochybují o své oblíbenosti mezi ostatními," citovala vědkyni agentura DPA. Samo nadměrné textování je podle Carrollové, která se zabývá projektovým managementem, již volání o pomoc.
Vědkyně varovala také před možným rozšířením těchto potíží poté, co australský mobilní operátor Boost Mobile oznámil, že počet odeslaných krátkých textových zpráv se v Austrálii od roku 2008 zdvojnásobil. Podle serveru news.com.au jich jistý australský teenager za devět dnů napsal dokonce 4000.
Foto: www.profimedia.cz