Jak přežít vedra: pijte, buďte ve stínu, odpočívejte, nenoste kabát

Zdraví
21. 8. 2012 18:50
Ve vedrech je dobré pít (ilustrační foto).
Ve vedrech je dobré pít (ilustrační foto).

Zmírnit v horkých dnech pracovní tempo, vyhýbat se vypjatým situacím a přes poledne si dopřát siestu radí odborníci na webu Státního zdravotního ústavu. Dobré podle nich je udělat si během dne v práci více přestávek, projít se po místnosti nebo si sednout s podloženýma nohama. Namáhavé činnosti a pochůzky venku doporučují vyřídit ráno, kdy je chladněji. Důležité je průběžně pít, nejlépe čistou vodu.

V horku je podle odborníků lépe každou činnost začínat pomalu a tempo postupně zvyšovat. Při známkách únavy přestat a odpočinout si ve stínu.

Rady pro zvládání extrémního počasí jsou určeny všem, hlavně ale těm nejohroženějším. To jsou senioři nad 65 let a děti do čtyř let věku, těhotné, kojící a velmi drobné ženy, pacienti s nemocným srdcem, vysokým tlakem, nadváhou a ti, kteří užívají léky na depresi či nespavost. "Osoby nejvíc ohrožené působením horka by měl několikrát denně někdo kontrolovat, třeba jen po telefonu, a zjistit, zda jsou v pořádku," radí na letáku s pokyny ke zvládání extrémního horka odborníci.

V budovách je podle nich lépe pobývat v chladnějších místnostech, bývají v nižších patrech s okny na sever a východ. Okna by měla být zastíněná. Odborníci také radí nezvyšovat teplotu uvnitř vařením, spustit klimatizaci či zapnout ventilátor. Uleví sprcha několikrát za den.

Rada nad zlato: buďte ve stínu

Při pochůzkách venku, které nejdou odložit, radí pohybovat se pomaleji, pokud možno ve stínu, v lehkém oblečení světlých barev s převahou přírodních materiálů. Vedle pokrývky hlavy a slunečních brýlí doporučují také opalovací krémy s faktorem alespoň 15, nanést by se měly půl hodiny před vyjitím ven. Je lépe slunci se nevystavovat a chránit před ním i děti a domácí mazlíčky - nikdy je nenechat v zaparkovaném autě.

K pití je nejvhodnější čistá voda, střídat by se měla s minerálkami, které uhradí ztráty soli z pocení. Ovocné džusy je lépe ředit vodou, alkoholu a kofeinovým nápojům se vyhnout. Za den je třeba vypít dva až tři litry vody, při tělesné námaze dvě až čtyři sklenice každou hodinu. Lidé s onemocněním ledvin by se měli o pitném režimu poradit s lékařem.

Vyplatí se nosit vodu stále s sebou a průběžně pít. Děti a staré lidi je potřeba k pití nutit, nemají pocit žízně. K jídlu jsou ve vedru nejlepší lehká, snadno stravitelná jídla - studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, zelenina a ovoce, jogurty, mléčné koktejly a osvěžující pomazánky. Jíst se má v menších dávkách. Z jídelníčku je lépe v horku vyřadit snadno se kazící potraviny, jako jsou měkké salámy a lahůdky, které mohou být zdrojem infekce.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ