Stačí říct jedinou větu, aby lidé poznali, že jste unavení. Zní to jako nesmysl? Podle vědců z Pennsylvánské univerzity lze pouhým uchem slyšet rozdíly unaveného a odpočatého organismu. Svými pokusy se snaží vypozorovat zákonitosti, podle kterých by se dal z pouhé řeči poznat stupeň únavy.
"Zníš unaveně." Na tuto běžnou větu se zaměřili psychologové na Pennsylvánské univerzitě a podle jejich nejnovějších výsledků lze z pouhého vyslovování či nezvyklého skloňování rozpoznat, jak moc je člověk unavený. "I prosté písmeno D se v řeči mění, pokud je člověk vyčerpaný," tvrdí na serveru ABCnews psycholog a člen týmu Frederick Brown.
Žádné spaní za volantem
Vědci vytvořili dvě skupinky studentů. První z nich nespala 36 hodin, druhá 48 hodin. Již u první skupiny byly patrné změny, které se u druhé ještě více prohlubovaly. Slovo "policie" znělo spíše jako "bolicie", písmena jako T,P a K připomínala spíše D,B a G.
Pokud by se vědcům podařilo rozluštit, jakými všeobecnými pravidly se náš hlas řídí, vznikla by prý nová a účinná pomůcka v boji proti únavě. "Mohlo by to pomoci pilotům, dálkovým řidičům, vojenským jednotkám," tvrdí Brown. Jeho slova potvrzuje i Malcolm Brenner, který pracuje u letecké společnosti, kde rozšifrovává černé skříňky při leteckých haváriích.
Hlas ze záhrobí
"Můžete dostat velmi dobré nahrávky z kabiny, na kterých je slyšet únava v hlase," tvrdí Brenner, který se na tuto hlasovou schopnost již několik let zaměřuje. Podle něho by se mnoha neštěstím zabránilo, pokud by letečtí operátoři měli k dispozici zařízení, které by jim umožnilo rozpoznat únavu v hlase v reálném čase, a nikoli až po nehodě. "Nyní se snažíme zjistit, zda si průměrný člověk všimne změněného hlasu, některé výkyvy totiž nemusí být patrné lidskému uchu," vysvětluje Brown další cesty bádání.