Lidé mohou přispět na boj proti rakovině po celém Česku

Zdraví
13. 5. 2015 08:16
Vybírání peněz se tradičně uskuteční prostřednictvím prodeje žlutých květů.
Vybírání peněz se tradičně uskuteční prostřednictvím prodeje žlutých květů.

Lidé mohou v celonárodní veřejné sbírce Český den proti rakovině přispět na boj proti zhoubné nemoci. Na třináct tisíc dobrovolníků bude na více než tisíci místech nabízet 900 tisíc kvítků měsíčku se stříbrnou stužkou za dvacet korun. V Praze bude na náměstí Republiky žlutý stan, kde onkologové a dermatologové poskytnou zájemcům konzultaci. Rakovinu každý rok lékaři v Česku zjistí u více než osmdesáti tisíc lidí.

Sbírku pořádá Liga proti rakovině, která za 25 let rozdělila přes 225 milionů korun. Z nich čtyřicet procent šlo na nádorovou prevenci, třicet pět procent na zlepšení kvality života onkologických pacientů a dvacet pět procent na podporu výzkumu a vybavení onkologických pracovišť a hospiců.

Součástí dnešní sbírky je osvětová kampaň, která se zaměřuje na prevenci rakoviny reprodukčních orgánů mužů a žen. Každý dárce dostane s kvítkem informační letáček, z něhož se dozví, jak snížit riziko onemocnění reprodukčních orgánů a co dělat, aby se případná rakovina děložního čípku, vaječníků či varlat zachytila včas, kdy se dá zcela vyléčit.

Vyjma dárců z řad široké veřejnosti podporuje Český den proti rakovině i řada společností, ať už pomocí finanční, nebo organizační. "Pro podporu Českého dne proti rakovině jsme se rozhodli v roce 2007. Správnou volbu nám potvrzují především každoroční konkrétní výsledky, kdy vidíme, komu přesně vybrané peníze pomohly," chválí aktivity Ligy proti rakovině Eva Děkanová ze společnosti Geis. "Zajišťujeme kompletní rozvoz všech potřeb pro prodejce - dobrovolníky z celé republiky. Máme tak doslova z první ruky potvrzeno, že lidé tuto sbírku vítají. Letos jsme rozvezli už více než 800 tisíc kvítků měsíčku lékařského na nejméně 1100 míst," dodává Děkanová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

Europe IVF a Innova Healthcare spojují síly v léčbě neplodnosti

Zdraví
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

Obezita a rakovina: Proč jsou obézní ženy ve vyšším riziku a co by měly dělat?

Zdraví
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

Stavba Národního onkologického centra je hotová, propojí péči o pacienty v Motole i na Homolce

Zdraví
15. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ