Němečtí vědci tvrdí, že objevili způsob, jak slepcům vrátit zrak. Zázrak spočívá v operaci, při níž lékaři voperují do oka malý čip. Díky tomuto zařízení pak pacient dokáže rozlišovat nejen tvary a obrysy, ale také zvládne rozeznat velká písmena.
Miikka Terho trpí dědičnou formou slepoty. Po 46 letech však díky lékařskému experimentu uviděl světlo, dokázal rozeznat obrysy hrnku, vidličky a dokonce přečetl své jméno, informoval server BBC. "Přestože i s čipem mám omezenou schopnost vidění, budu se lépe orientovat, i když nerozeznám všechny detaily, ale poznám, když bude něco přede mnou," řekl Terho.
Němečtí vědci tak dávají naději dalším tisícům nemocných, jejichž nervové buňky jsou schopné přijímat obrazové informace. Lékaři při několikahodinové operaci umístí drobný čip přímo před pacientovu sítnici, která převádí obraz v elektrické impulzy a posílá je přímo do očního nervu. Čip je napájen externě pomocí kabelu, který ústí za ušním boltcem.
Výzkumu se účastnilo jedenáct lidí s dědičnou oční nemocí, která jim znemožnila vidět. "U některých se metoda nepodařila kvůli pokročilému stadiu jejich nemoci, ale většina byla schopná rozeznat předměty," vysvětloval profesor Eberhart Zrenner z německé univerzity v Tübingenu. Odborníci však varují před předčasným optimismem. Metoda je ve fázi přípravy a testování a bude vhodná jen pro určitý typ pacientů.