Máte problémy s pamětí? Přestaňte se stresovat, radí vědci

Zdraví
7. 4. 2011 10:27
Za špatnou paměť může nadbytek stresu.
Za špatnou paměť může nadbytek stresu.

Britští vědci prý odhalili lék na dobrou paměť - stačí se často přestat stresovat. Hormony, které naše tělo vyprodukuje při náročných situacích, totiž působí na receptory, které potlačí mozkovou činnost a vedou k zapomínání a roztržitosti. Pokud však hladina hormonů zůstane nízká, člověk se nemusí bát, že zapomene na něco důležitého.

Trocha stresu nevadí, naopak povzbuzuje mozkovou činnost. Pokud ale hladina stresových hormonů přesáhne určitou hranici, aktivuje se mozkový receptor, který má vliv na zhoršení paměti. Dobrá zpráva je, že pokud se množství stresorů sníží, napraví se i mozková činnost a problémy se odstraní. Podle vědců z Edinburské univerzity by to mohla být cesta, jak úspěšně vyléčit i Alzheimerovu chorobu.

"Pochopení toho, jak mozek funguje a jak se to odráží na naší paměti, nám pomáhá nalézt řešení pro zastavení ztráty paměti," vysvětluje na serveru The Independent vedoucí studie Joyce Yauová. Podle ní navíc nízká hladina stresu pomáhá mozku lépe fungovat. "Pokud se aktivuje jen jeden z receptorů, máme z předchozích studií potvrzeno, že paměť funguje lépe," dodává.

S vyšší dávkou stresu mozek zapojuje více receptorů a tím snižuje svoji výkonnost. Proto lidé, kteří žijí dlouhodobě pod stresem, mají problémy s udržením myšlenky, ale naopak malá dávka stresu jim pomůže fungovat lépe. Výzkum byl uveřejněn v časopise Journal of Neuroscience s tím, že další studie budou následovat.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ