Návaly horka u žen v přechodu mají i svou pozitivní stránku. Tvrdí to dlouholetý národní výzkum, který probíhal ve Spojených státech. Podle autorů studie je u žen, které trápí návaly, menší pravděpodobnost, že dostanou infarkt, mrtvici či jiné kardiovaskulární onemocnění.
Tento výsledek tak vyvrací dlouholeté tvrzení, že změny ve vnímání tlaku vedou ke zvyšování cholesterolu a krevního tlaku. "Je to první výzkum, který rozdělil symptomy přechodu podle doby, kdy se u žen dostavují, a díky tomu se zjistilo, že naše dosavadní poznatky nemusejí být pravdivé," tvrdí spoluautorka studie JoAnn Mansonová na serveru The Independent.
Co jsou to návaly: |
Menopauza se dostavuje, když ženy přestanou mít menstruaci a klesne jim hladina hormonu estrogenu. Návaly horka nejsou dobře prozkoumány, ale způsobují je změny v cévách, které reagují na výkyvy hormonální hladiny. Návaly se dostavují mezi prvními příznaky menopauzy a trvají i několik let. |
Závěry podtrhuje i fakt, že za 10 let, kdy studie probíhala, zemřelo 6 procent z dotazovaných žen, které měly symptomy menopauzy brzy. Oproti tomu žen bez příznaků či návalů v pozdní fázi přechodu zemřelo 19 procent. Lékařka Elsa-Grace Giardinaová však dodává, že rozdíly mohly být způsobeny také užíváním hormonů, diabetem či obezitou u zkoumaného vzorku. "Samozřejmě jsme s těmito rozdíly počítali - a stejně jsme zjistili, že vedle nich hraje důležitou roli i čas, kdy se symptomy menopauzy dostaví," tvrdí Mansonová.