Kdo se hrbí a choulí, je zranitelnější a snižuje svůj práh bolesti. Nejlepší je prý z tohoto důvodu snažit se při bolestech zůstat sedět nebo dokonce stát. Alespoň takto radí američtí vědci, kteří svou studii zaměřili na odolnost vůči stresu a bolestem. Posílí se totiž nejen psychika, ale také lépe proudí hormony pomáhající se s nepříjemnými situacemi vyrovnat.
Mámy mají pravdu, když svým dětem říkají: narovnej se, ničíš si zdraví. Podle kanadských vědců z University of Toronto a USC Marshall School of Business totiž správný postoj může pomoci zvládat choroby. Naopak submisivní poloha snižuje práh bolesti.
Přestože se spousta lidí při nemoci raději schoulí do klubíčka, podle vědců přitom cítí víc bolesti a potřebují více sil se s nepříjemným stavem vyrovnat. Naopak je lepší zůstat sedět či stát vzpřímeně s napnutým hrudníkem. "Díky dominantnímu postoji se lidé cítí, že mají své tělo pod kontrolou. Pomáhá to vytvořit pocit síly a moci," vysvětluje ve studii spoluautor Scott Wiltermuth z USC Marshall School of Business.
Podle spoluautorky výzkumu Vanessy K. Bohnsové z Torontské univerzity zde hrají roli kromě psychiky také hormony. Když člověk stojí, lépe mu v těle proudí testosteron, který zvyšuje vnímání prahu bolesti, a snižuje se cortisol, což činí situaci méně stresující.