Nejhorší je dostat infarkt ráno, podle lékařů bývá nejtěžší

Zdraví
29. 4. 2011 09:00
Lidé nejčastěji dostávají infarkt při probuzení nebo ráno.
Lidé nejčastěji dostávají infarkt při probuzení nebo ráno.

 

Mnoho lidí se bojí, že při hádce nebo kvůli rozčilení dostanou infarkt. Podle lékařských výzkumů je však mnohem horší srdeční selhání během probouzení. Postižení totiž ze zatím neobjasněných důvodů zasahuje mnohem větší oblast než u lidí, kteří dostanou infarkt během dne.

Španělští lékaři se rozhodli analyzovat rozdíly mezi pacienty, které postihlo srdeční selhání v různých fázích dne. Podle studie uveřejněné v odborném časopise Heart journal je nejhorší doba pro infarkt mezi 6. hodinou ranní a polednem. Pacienti totiž přicházejí s až pětkrát větší zasaženou oblastí než ti ostatní.

 



Vedoucí týmu Borja Ibanez to vysvětluje tím, že spánkový cyklus nás ovlivňuje během celého dne. Lidé s "ranním" infarktem mají v krvi vyšší hladinu enzymů, které chorobu signalizují, než lidé se záchvatem večer. Navíc je dokázáno, že nejčastěji mají lidé infarkt právě při probuzení.

Odborníci se však shodují na tom, že bez ohledu na denní dobu je důležitá rychlost, kdy je pacient dopraven do rukou lékařů. "Hraje zde roli čas, důležité je zprůchodnit cévy do tří hodin, k čemuž nejlépe slouží stenty. Až poté se přistupuje k další léčbě chronických nemocí," vysvětluje přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ