O mužské antikoncepční pilulce se mluví už delší dobu, nyní je ale skutečně připravena a mohla by se rychle dostat na trh. Velké farmaceutické firmy ji ale odmítají, zřejmě se bojí o svůj zisk z prášků pro ženy a z prodeje kondomů. Nový objev nakonec na trh uvede americká nezisková společnost. Napsal to server Independent.
Mužská antikoncepční pilulka by ulehčila život zejména 225 milionům žen v rozvojových zemích, které mají podle světové zdravotnické organizace zatím neuspokojitelný zájem o antikoncepci.
Lékaři mají navíc mužskou antikoncepční pilulku po téměř stoletém výzkumu v podstatě připravenou. Objev ale nakonec nevzešel od některého z farmaceutických gigantů, ale z průlomového výzkumu dokončeného na univerzitě v centru industriální Indie. Roky testování se blíží k závěru a lékaři už v podstatě čekají jen na oficiální schválení medikamentu.
Hrozba pro giganty
Masové rozšíření mužské antikoncepční pilulky teď překvapivě brzdí velké farmaceutické firmy. Nová metoda kontroly početí má potenciál získat polovinu ze zisků na trhu s hormonální antikoncepcí, který se teď pohybuje v přepočtu okolo 250 bilionů korun. Stejně tak by se mohl výrazně snížit prodej kondomů, který celosvětově vydělá řádově 80 bilionů korun.
Mužská antikoncepce vyvinutá v Indii by mohla stát v chudých státech v přepočtu kolem 250 korun a za tuto cenu by zajistila mužům až roční ochranu před nechtěným početím jejich partnerek. Za celým výzkumem stojí Sujoy Guha, biometrický inženýr, který nyní hledá velkou společnost, která by jeho produkt chtěla uvést na trh.
"Velké společnosti řídí muži ve středním věku, kteří mají všichni podobný pocit. Že by to nikdy neudělali, a to hraje hlavní roli," myslí si profesor gynekologie Herjan Coelingh Bennink, který se na vývoji pilulky pro muže podílel. "Kdyby tyhle společnosti řídily ženy, bylo by to úplně jiné."
"Nabitý" gel
Guhova technika pro omezení mužské plodnosti se opírá o polymerní gel, který je vstřikován do spermií. Gel má konzistenci rozpuštěné čokolády a nese kladný náboj, který způsobí poškození záporně nabité spermie a učiní ji neplodnou.
Tato mužská antikoncepční pilulka je spolehlivá z 98 procent, což je srovnatelné třeba s kondomy a především - nemá žádné vedlejší účinky.
Na antikoncepční pilulce pro muže pracují i laboratoře financované západními farmaceutickými firmami, výsledky jejich práce nejsou ale zdaleka tak uspokojivé. Potýkají se s častými vedlejšími účinky v podobě výkyvů nálad a dalších podobných těm, které zažívají ženy.
Německé firmy výzkum podobného produktu z velké části zastavily. Firma Bayer měla už připravenou pilulku pro muže s přijatelnými vedlejšími účinky, nakonec ale masovou výrobu nezahájila. Mluvčí firmy uvedl, že společnost si není jistá pozitivním ohlasem na trhu. Podobně ani druhý gigant Pfitzer and Merck nepovažuje pilulku pro muže za svoji prioritu. Obě firmy prodávají hormonální antikoncepci pro ženy.
Ve stínu nezájmu velkých západních farmaceutických firem získala licenci na výrobu mužských antikoncepčních pilulek americká nezisková společnost Parsemus Foundation. Ta má za cíl rozšířit produkci i mimo Indii.