Pacientům, kteří jsou přijati do nemocnice o víkendu, hrozí o deset procent větší riziko, že se domů již nevrátí. Tvrdí to americká studie, která sledovala třicet milionů nemocných. Příčinou by mohl být víkendový režim nemocnic, které by podle výzkumníků měly změnit zavedený systém péče.
Pět let sbírali univerzitní vědci informace o pacientech nemocnic v pětatřiceti amerických státech. Sešlo se jim na 30 milionů případů, z nichž vyvodili jednoduchý závěr: přijít do nemocnice o víkendu je horší než ve všední den. Podle statistiky totiž umírá o deset procent víc lidí přijatých o víkendu než těch, kteří potřebují péči během pracovního týdne.
"Buď jsou nehody o víkendu nebezpečnější, nebo nemocnice selhávají a neposkytují standardní péči," vysvětluje Raman Khanna z University of California na serveru msnbc.com. Studium příznaků však naznačilo, že ukazatele traumatu se u "víkendových" pacientů v podstatě neliší od průběhu nehod v ostatních dnech. "Trauma postupuje po jednotlivých stupních, které probíhají stále stejně, a proto lze tento efekt porovnávat," tvrdí spoluautor studie Rocco Ricciardi.
Autoři se proto shodují, že je to zejména úroveň poskytované péče, která o víkendu může působit problémy. "Na odděleních je méně sester, slouží méně zkušení lékaři a na některé procedury si musejí pacienti počkat až do pondělí," tvrdí Ricciardi.
Podle předchozí univerzitní studie jsou o víkendu nejproblematičtější těhotenské komplikace, nemoci krevního oběhu či nervového systému včetně mrtvic, infarktů, kardiovaskulárních chorob či plicního krvácení. Autoři proto doporučují přehodnotit zavedenou víkendovou péči v nemocnicích, což by mohlo pomoci zlepšit smutnou statistiku.