Dýchat kouř z cigaret ubližuje dětem nejen na těle, ale také po psychické stránce. Ratolestem, které vyrůstají v rodině kuřáků, hrozí podle studie amerických lékařů větší nebezpečí, že se u nich projeví psychická porucha, hyperaktivita či těžké deprese. Vinni jsou prý rodiče, kteří si svou nezodpovědnost v mnoha případech ani neuvědomují.
Existují stovky studií, které potvrzují, že tabák škodí zdraví a pasivní kouření vede zejména u dětské populace k dýchacím problémům, astmatu či zánětům středního ucha. Vědci z National Institutes of Health, který funguje při miamské univerzitě, se rozhodli prozkoumat, jak se cigaretový dým odráží na psychice těch nejmladších.
Výzkumníci se zaměřili na téměř tři tisíce adolescentů, kteří se před deseti lety účastnili jiného výzkumu. Znali tedy jejich rodinnou anamnézu a měli záznamy o jejich zdravotním stavu před několika lety. Stačilo proto porovnat výsledky se současnou situací.
Všichni ti, kteří byli ve věku 8 až 15 let vystaveni pasivnímu kouření, měli v krvi zvýšenou hladinu kotininu, což je látka, která vzniká metabolizací nikotinu obsaženého v kouři. Tyto děti navíc v průměru vykazovaly příznaky depresivní poruchy, sklony k hyperaktivitě, úzkosti či poruše chování.
"Nejprve jsme se domnívali, že zvýšená hladina kotininu se nejvíce projevuje ve zvýšeném riziku hyperaktivity, ale po další analýze jsme zjistili, že mnohem větší vliv má v tomto ohledu fakt, zda matka kouřila během těhotenství," píše se v závěru zprávy, která byla uveřejněna v odborném časopise Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.
Podle autorů studie se nedá vyloučit, že nikotin má vliv na psychický rozvoj dítěte, a měla by pokračovat opatření ze strany státu, která zakazují kouření na veřejných místech a ve školách. Zaznívají dokonce hlasy, že je potřeba šířit osvětu přímo mezi rodiče, kteří doma kouří a v mnoha případech si ani neuvědomí, že tím svým dětem škodí.