V dospělosti se lidský mozek zvětšuje jen velmi málo. Američtí vědci však objevili výjimku u žen, které se staly čerstvými matkami. Během těhotenství a prvních měsíců po porodu se klíčové oblasti ženského mozku zvětšují a aktivuje se tak emoční a rozhodovací stránka osobnosti.
Dosud se lékaři i vědci domnívali, že ve fázi dospělosti se vývoj lidského mozku zastaví. Vliv na mozkové buňky mohlo mít pouze několikaměsíční intenzivní učení, zranění hlavy, vážné nemoci nebo změna životního prostředí. Do této řadě však podle nového výzkumu patří i mateřství, které se odráží na neurologickém vývoji ženy.
Národní institut duševního zdraví v Marylandu porovnával mozky téměř dvacítky žen, ze kterých se za dobu výzkumu staly matky. Po několika měsících po porodu vědci zaznamenaly významný nárůst šedé hmoty v klíčových částech mozku. "Míra hormonů a potřeba vyrovnání se s novými výzvami, které mateřství přináší, může vést k nárůstu mozkových buněk," shrnují autoři ve své zprávě.
Oblasti, kterých se zvětšení nejvíce týká, jsou úzce spojeny s motivací, emocemi, uvažováním a úsudkem. "Přestože nové poznatky potřebují znovu ověřit na větším a reprezentativnějším vzorku populace, jejich existence vznáší mnoho fascinujících otázek o interakci mezi matkou a dítětem," zdůrazňují američtí vědci.