Pozor na slunce. Ovlivňuje to, zda budou léky účinné

Zdraví
14. 3. 2011 15:30
Některé léky na potlačení imunity ovlivňuje množství slunce. V zimě mohou být účinnější.
Některé léky na potlačení imunity ovlivňuje množství slunce. V zimě mohou být účinnější.

Až budou doktoři předepisovat léky, neměli by opomenout pohled z okna. Počasí totiž může ovlivnit, kolik látek  zvládne organismus zpracovat a jakou dávku tedy pacient potřebuje. Tvrdí to švédští výzkumníci, podle nichž množství slunečního svitu ovlivňuje lidský metabolismus a imunitní systém.

Antirevmatika, kortikosteroidy, cytostatika, některé druhy antibiotik, léky podávané po transplantaci, po zavedení stentu či ke zmírnění zánětů a lupénky patří do skupiny takzvaných imunosupresivních léčiv. Tyto preparáty dokážou potlačit obranyschopnost organismu, pokud tělu více škodí než prospívá.

Podle nové studie švédských výzkumníků z Karolinska Institute ve Stockholmu však množství slunečních paprsků ovlivňuje to, jak účinné tyto léky jsou. Po deseti letech zkoumání více než 70 tisíc krevních vzorků tým Erika Eliassona v časopise New Scientists zveřejnil závěr, že čím více slunce, tím větší dávka léků je potřeba. 

Anketa:

Máte pocit, že některé léky na vás působí jinak v létě a zimě?

Za vše může vitamin D, který produkuje kůže během slunečných dní. Právě tato látka totiž podporuje jaterní enzym podílející se na obranyschopnosti metabolismu. V létě tak počet léků nastavených pro organismus v zimních měsících jednoduše nemusí stačit. "Pokud žijete v severní Anglii a na měsíc odjedete ke Středozemnímu moři, dostaví se viditelný efekt," vysvětluje švédskou studii ředitel Centra klinické farmakologie na Pittsburghské univerzitě  Robert Branch.

Podle výsledků totiž klesá efekt léků, na jejichž účinek mají vliv jaterní enzymy, během slunečných dní až o 17 procent. Oproti tomu ostatní imunosupresivní látky, u nichž hrají roli jiné mechanismy, zůstaly beze změny. "Zřejmě je to zapříčiněno tím, že v létě bylo lidské tělo vystaveno většímu nebezpečí, protože jedlo více bakterií. Je to odpověď imunity na každoročně se opakující situaci," vysvětluje studii Eliasson.  

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ