Stává se vám často, že neslyšíte, když na vás někdo mluví? V mnoha případech následuje výtka, že "slyšíte jen to, co chcete". Podle britských vědců za to však může nedostatečná pozornost, kterou upoutávají věci okolo. Nově objevenému druhu hluchoty se říká "nedoslýchavost z nepozornosti" a podle odborníků se bude počet případů zvyšovat spolu s vývojem technologií, které nás plně zaměstnávají.
Často se stane, že se cestující začte do nové knihy či novin a přejede svou výstupní zastávku. Přesně na tomto principu funguje podle londýnské studie uveřejněné v odborném časopisu Attention, Perception and Psychophysics fenomén nazvaný "nedoslýchavost z nepozornosti". Mozek člověka se plně soustředí na jednu věc a další informace od okolí postaví na vedlejší kolej.
Podle odbornice na psychologii a studium lidského mozku Nilli Lavieové z University College London se bude počet podobných případů násobit s tím, jak se do našeho života dostane víc a víc technologických novinek a vymožeností. "Není to o tom, na co se koukáte očima, ale na co se soustředíte myslí," tvrdí na serveru msnbc.com.
Za názorný příklad dává "chytré" telefony, které nabízejí hry či pročítání si zpráv na internetu téměř kdykoliv a kdekoliv. Může se tak stát, že podnikatel uprostřed ulice přeslechne troubení přijíždějícího auta, když si čte e-mail na svém mobilu. "Je to první studie, která dokazuje, že plná pozornost snižuje funkce jiných smyslů. Je to vlastně stejné jako skutečná hluchota," dodává Lavieová.