Dovolená není jen balzám na duši, ale může i zachránit zdraví. Podle vědců zkoumajících vliv volného času na naše těla a mysl totiž prázdninové dny snižují krevní tlak, předcházejí infarktu a pomáhají při psychických problémech. Stačí jediné: odtrhnout se od starostí a práce. Jak to ale udělat?
"Čím více se bude vaše dovolená odlišovat od toho, co běžně děláte, tím dříve se vám podaří zapomenout na práci," doporučuje na serveru ABCNews americká psycholožka Charlotte Fritzová z Bowling Green State University. Podle její studie si člověk nejlépe odpočine na dovolené, během které se potýká s nějakou výzvou nebo zažívá dobrodružství.
Buďte kreativní
"Pokud něco dokážete, posílíte vaši sebeúctu a zvýší to vaši chuť do práce," tvrdí Fritzová. Za pravdu jí dává i lékař Gerhard Blasche z vídeňské lékařské univerzity, podle kterého někteří lidé již ani jinak relaxovat neumějí. "Ti, kteří jsou neustále vystaveni tlaku a stresu, se neuvolní, dokud nejsou vystaveni nějaké jiné výzvě," dodává.
Nemusíte však nutně sjíždět horské hřebeny a potápět se se žraloky. Stačí prý zkusit něco namalovat, začít se učit nový jazyk, hrát na hudební nástroj či tančit. "Zabavit se něčím kreativním bude mít stejný efekt - odtrhnete se od běžného stereotypu," dodává Fritzová.
Dejte sbohem nudě!Pokud ale dáváte přednost méně aktivnímu přístupu k trávení volného času, řiďte se doporučením rakouských vědců. Podle studie lékařské univerzity ve Vídni totiž tělo získá po třech týdnech dovolené v lázních energii na rok dopředu. "Vše závisí na tom, jak máte rozložený čas na lenošení a na aktivitu," vysvětluje Blasche. V lázních můžete sportovat, ale také relaxovat. Není tak čas se nudit a přitom máte dostatek času pro sebe.
Vědci navíc doporučují, aby člověk nejezdil na dovolenou úplně sám. Čas strávený v rodině či s přáteli totiž zvedá náladu a pomáhá odstraňovat psychické problémy způsobené únavou a stresem. Pokud rodinu nemáte, jeďte alespoň na poznávací zájezd s cizími lidmi. "V nové skupině můžete být někým jiným, můžete se uvolnit," dodává Blasche.
Nejistá budoucnost
Blahodárnými účinky prázdnin na lidské zdraví se zabývá i psycholog Brooks Gump, jehož studie prokazují přímou spojitost mezi častými nemocemi a nedostatkem volných dnů. Podle jeho měření se totiž na dovolené snižuje krevní tlak, rozšiřují se cévy a zmenšuje se riziko vzniku infarktu a migrén. Gump své závěry vysvětluje tím, že lidé se o sebe tolik nebojí, nemyslí na to, co se všechno může stát a co bude v budoucnosti.
Základním kamenem každého volna je podle něho závazek, že si člověk nebude pročítat e-maily, nebude telefonovat do kanceláře a nenechá na sebe spojení u svých kolegů. A řídí se tím sám Gump? "Ne vždy, ale vím, že bych měl," dodává.