Pokud se nevzpamatujete ze smrti blízké osoby do čtrnácti dnů, jste duševně nemocni, tvrdí americká příručka pro psychiatry. Podobné diagnózy jsou podle odborníků jednou z příčin ohromného růstu spotřeby antidepresiv. Rekordmanem je Česko.
Užívání léků na tlumení deprese nevzrostlo od přelomu tisíciletí v žádné jiné vyspělé zemi tak jako v České republice. Vyplývá to z aktuální studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sdružující nejrozvinutější státy světa. V Česku dnes lidé zkonzumují pětkrát více antidepresiv než v roce 2000, nejvíce z 28 srovnávaných zemí. V průměru ve státech OECD stoupala spotřeba "jen" dvojnásobně. Závěry studie potvrzuje i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
"V roce 2000 bylo dodáno do českých lékáren a zdravotnických zařízení 36,58 milionu denních definovaných dávek antidepresiv, loni to už bylo 186,46 milionu dávek," říká mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Denní definovaná dávka představuje obvyklé terapeutické penzum léků používané k léčbě za jeden den.
Inflace diagnóz
Studie OECD částečně viní farmaceutickou lobby, které jdou nadměrným předepisováním léků údajně na ruku i mnozí lékaři. Neustále se totiž rozšiřuje množství diagnostikovaných psychických chorob léčených medikamenty.
Podle nejnovější americké příručky pro psychiatrickou diagnostiku (DSM-5), jakési "bible psychiatrie", může být považováno za psychické onemocnění už to, že člověk po ztrátě blízké osoby truchlí déle než dva týdny. Jestliže i po uplynutí této doby trpí takzvaným "komplikovaným zármutkem" doprovázeným třeba nespavostí, ztrátou hmotnosti či životního elánu, měl by být odborně léčen včetně možného nasazení prášků.
To i mnozí psychiatři označují za přemrštěný závěr. Ještě v roce 1980 totiž třetí vydání téže diagnostické příručky považovalo za "zcela normální", když člověk trpěl "komplikovaným zármutkem" celý rok po smrti někoho blízkého. "Diagnostická inflace se postarala o to, že až absurdně vysoký podíl obyvatel je dnes závislý na antidepresivech, prášcích na spaní nebo medikamentech tlumících bolest," napsal známý americký psychiatr Allen Frances.
Podle předsedy České psychiatrické společnosti a Martina Hollého, ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice, však nelze paušálně tvrdit, že za rozmachem antidepresiv stojí jen farmaceutická lobby spojená s psychiatry. "Například nárůst spotřeby antidepresiv v Česku považuji za pozitivní jev," říká. Česko se podle něho ze země, v níž mnoho lidí stále považuje návštěvu psychiatra za něco ostudného, postupně přibližuje úrovni států, v nichž je psychiatrie běžnou a uznávanou součástí medicíny i mezi laiky. "A tomu odpovídá nejen nárůst množství užívaných antidepresiv, ale i pacientů psychiatrických ordinací," tvrdí Hollý.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ BUDE V PRODEJI OD PONDĚLÍ 30. LISTOPADU.