Televizní reklamy na sladkosti a nezdravé kalorické bomby v dětech probouzejí hlad po těchto pamlscích, zvláště pokud tráví před obrazovkou hodně času. Vyplývá to ze studie britských vědců. Některé státy dokonce uvažují o tom, že podobné reklamy zakážou.
Při testech s šesti- až třináctiletými dětmi zjistili vědci v čele s Emmou Boylandovou z Liverpoolské univerzity, že děti hlásily větší chuť na sladkosti a tučné potraviny poté, co na ně sledovaly reklamy, než ve dnech, kdy se dívaly na reklamy na hračky. To platilo zvláště u dětí, které jsou zvyklé běžně sledovat hodně televizi, přičemž "hodně" definovali vědci jako více než 21 hodin týdně.
Ve skutečném životě ovšem podle vědců vstupuje do hry řada jiných faktorů včetně například ochoty rodičů tyto druhy potravin kupovat. Přesto studie zapadá do série dalších vědeckých zjištění, která ukazují, že děti mají tendenci vyžadovat - a jíst - víc nezdravých potravin poté, co na ně vidí reklamu. U starších dětí, které už si samy rozhodují o tom, co si koupí, se tento efekt může překlápět do většího počtu čokoládových tyčinek, chipsů či smažených hranolků.
"Tato studie potvrzuje kumulativní, neustálý dopad potravinového marketingu v televizi: čím víc děti sledují televizi, tím jsou přístupnější reklamě," řekla Lori Dorfmanová, která vede kalifornskou organizaci pro mediální studia a analyzovala dopady potravinového marketingu na děti. Ke zvýšení dopadu reklam podle ní přispívá i rozvoj moderních technologií, kdy děti sledují televizi i na počítači nebo chytrých mobilních telefonech, což k celkovému objemu televizního času přidává další hodiny.