Bez snů je život těžší. Těmito slovy by se daly jednoduše shrnout výsledky studií italského týmu vědců, kteří se snaží odhalit důvod toho, proč se lidem v noci zdají sny. Podle nich se díky nim dokážeme vyrovnat se stresem a emocemi, které zažijeme během dne.
Pětašedesát studentů spalo několik dní na Univerzitě v Římě. Nejdříve si zvykali na teplotu místností a zvuky, které v noci slyší. Poté vědci měřili mozkové vlny studnetů během spánku a budili je v různých fázích, aby studenti zaznamenali to, co se jim zdálo. Ráno poté "noční deníky" porovnávali s tím, co si dobrovolníci zapamatovali.
Podle vědců si sny nejlépe zapamatovali lidé ve fázi, jejíž hlavní aktivita se odehrává v předním mozkovém laloku. Tato část mozku je spojená s autobiografickou pamětí. Výsledky, které byly uveřejněné v odborném časopisu Journal of Neuroscience, navazují na předchozí práci italského týmu, podle které se nejživější a nejdetalnější sny zdají ve chvíli, kdy je aktivní část mozku zodpovědná za emoční reakce.
Podle psychologa Sandera Van Der Lindena odhalují tyto studie význam snů pro praktický život - pomáhají nám zpracovávat a zapamatovávat si naše pocity v určitých situacích. "To, co vidíme ve snu, nemusí být skutečné, ale pocity vztažené k těmto situacím jsou pravé," vysvětluje na svém blogu Mind Matters.
Sny nám tak pomáhají zvládat emočně náročné stavy včetně smutku a stresu. "Z konkrétních pohnutek totiž sny vytvoří v paměti stopu a udělají z nich pouhou vzpomínku. Samotná emoce poté jednoduše vymizí, protože ji člověk nepotřebuje aktivně uchovávat. Už si ji pamatuje," tvrdí Linden.