V horku pijte, ale s mírou. Hrozí <span>kolaps z přepití</span>

Zdraví
10. 7. 2010 15:00
Pitný režim by se měl v horku dodržovat (ilustrační foto).
Pitný režim by se měl v horku dodržovat (ilustrační foto).

Pitný režim by se měl v horku dodržovat (ilustrační foto).V horku by měl člověk vypít za den zhruba tři litry tekutin. Aktivní sportovci a lidé těžce pracující až pět litrů. Pokud ale člověk přehání pitný režim, může se jeho organismus potýkat s takzvanou hyponatrémií. Je to život ohrožující stav, kdy nadměrná záplava vody vede ke smrtelnému poklesu hladiny sodíku v krvi.

Jedná se o poruchu složení vnitřního prostředí, kdy klesá koncentrace sodíku. Ten je obsažen v chloridu sodném, v běžné řeči známém jako kuchyňská sůl. Hyponatrémie může postihnout například maratonské běžce, triatlonisty či horolezce. Výzkum při maratonském běhu v americkém Bostonu ukázal, že řada závodníků byla blízko smrti právě z nedostatku sodíku.

ČTĚTE TAKÉ: Pitná voda ze slané. Izrael rozjíždí megaprojekt 
                        Pitný režim Čechů: čistou vodu porážejí minerálky

Maratonec vypotí při závodu tři a více litrů potu, tím ztrácí také sůl. Nedostatek soli se projevuje jako žízeň. Běžec na občerstvovacích stanicích o to více pije. Vnitřní prostředí se naředí a hrozí kolaps. Základním projevem tohoto nebezpečného stavu jsou podrážděnost, neklid, zmatenost a poruchy vědomí. Objevují se bolesti hlavy, poruchy chůze, slabost, zvracení, křeče v břiše. Pulz je slabý, tlak klesá.

S množstvím vody opatrně. Může i škodit (ilustrační foto).Porucha je přitom snadno léčitelná, pacientovi pomůže, když dostane do žil koncentrovaný solný roztok. Lékaři radí nezatěžovat organismus v horku náročným sportem a vyvarovat se námahy. Sportovci v tréninku by si měli předem ověřit, kolik tekutin jejich tělo potřebuje. Měli by se zvážit před tréninkem a po něm. Zjistí, kolik shodili, a tedy kolik vody potřebují dodat.

Kardiologové radí sportovcům pít při pohybu, ne při zastavení. Opatrnost je nutná i po závodě. S pitím se má počkat až po vymočení. Dává signál, že tělo již nezadržuje vodu.
Pokud je výchylka hmotnosti mezi oběma váženími do jednoho procenta, je vše v pořádku. Pokud váhový úbytek po tréninku je vyšší než tři procenta, je tělo silně dehydrované. Člověk paradoxně může v takové situaci místo žízně cítit hlad, protože "hlad je převlečená žízeň".

Foto: archiv TÝDNE, Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ