Brazilská federální policie obvinila v souvislosti s prodeji zkaženého masa a uplácením politiků a hygieniků 63 lidí. Informovala o tom v neděli brazilská média. Kauza, která vyšla najevo minulý měsíc, vyvolala mezinárodní skandál a některé země kvůli tomu dočasně zakázaly dovozy brazilského hovězího a drůbežího.
"Delikty, jichž se tyto organizované skupiny dopouštěly za účelem zvýšení vlastních zisků, přímo ovlivnily veřejné zdraví," uvádí se v obvinění, které policie předala prokuratuře. Šedesátku osob policie viní mimo jiné z korupce, používání zakázaných postupů a látek, falšování dokumentů či organizovaného zločinu.
Skandál vypukl na povrch v polovině března, kdy brazilská policie po dvouletém vyšetřování podnikla rozsáhlou razii v šesti brazilských státech. Jejím cílem byli zpracovatelé a vývozci masa, včetně světového lídra JBS a předního brazilského producenta drůbežího BRF. Celkem 21 závodům těchto a dalších firem byla dočasně odebrána vývozní licence a třicítka státních kontrolorů přišla o místo.
Vyšetřovatelé obviňují tyto podniky, že jejich manažeři podpláceli hygieniky, kontrolory i politiky, aby získali osvědčení pro své závadné maso. Podle policie obvinění používali kyseliny a další chemikálie, včetně karcinogenních, aby zamaskovali, že maso je zkažené. Výrobci také do drůbežího přimíchávali kvůli zisku brambory, vodu, dokonce i lepenku. Některé exportní dodávky vykazovaly stopy salmonely.
Řada zemí, včetně největších dovozců brazilského masa (Hongkong, EU, Čína) po vypuknutí skandálu zakázala dovoz masa z Brazílie obecně či jen od firem zapletených do skandálu. EU je druhým největším dovozcem brazilského masa po Hongkongu, loni se do EU dovezlo z Brazílie maso za zhruba 1,6 miliardy eur (zhruba 42 miliard korun).
Závadné dodávky brazilského masa byly objeveny i v ČR, když v několika zásilkách kuřecího masa našli čeští veterináři bakterie salmonely. Agrární komora ČR uvedla, že by uvítala zákaz dovozu masa z Brazílie, případně ze všech jihoamerických chovů. Plošný zákaz ale nemůže sama ČR zavést, musela by tak učinit celá EU. Ta zakázala jen dodávky od několika brazilských podniků zapletených do skandálu, jimž minulý měsíc brazilské úřady stejně dočasně zastavily vývozní licence.
Brazílie je největším světovým vývozcem hovězího a drůbežího masa a čtvrtým v případě vepřového. Nynější skandál podle odhadu brazilských úřadů bude znamenat roční ztrátu zhruba 1,5 miliardy dolarů (asi 37,5 miliardy korun).