Vědci mají jasno: služební cesty škodí zdraví

Zdraví
28. 4. 2011 16:25
Dodržovat zdravý životní režim je prý nutné i na služební cestě.
Dodržovat zdravý životní režim je prý nutné i na služební cestě.

Služební cesty zkracují život a poškozují zdraví. Díky vědcům z Kolumbijské univerzity je to potvrzeno. Lidé, kteří tráví více času na cestách, mají větší riziko kardiovaskulárních chorob, nadváhy či diabetu. A příčinou není jenom přemíra stresu.

Napjatý pracovní rozvrh, který se každou chvíli mění, přibývání nových úkolů v průběhu dne, stres při cestování - toto jsou hlavní důvody, proč se u zaměstnanců, kteří tráví určité množství času na cestách, zhoršuje zdravotní stav. Podle vědců z americké Kolumbijské univerzity se riziko civilizačních chorob zvyšuje s frekvencí těchto cest.

Třináct tisíc účastníků studie bylo rozděleno podle četnosti zahraničních cest a jejich zdravotní stav byl porovnáván v závislosti na pracovní povinnosti. Lidé, kteří jezdí na služební cesty i několikrát měsíčně, označili své zdraví za chatrné téměř třikrát častěji než ostatní. "Častěji se u nich objevuje nadváha, vyšší cholesterol a krevní tlak," cituje ze studie server Chicago Tribune.

Lidé na cestách prý nedodržují spánkový režim, drží nezdravé diety a jsou dlouho bez pohybu. "Zaměstnanci, kteří kvůli práci hodně cestují, by si měli dát větší pozor na své zdraví," upozorňují vědci.

Další čtení

ilustrační obrázek

Extrémní horka útočí: Na co si dát o víkendu pozor a jak neohrozit své zdraví

Zdraví
26. 6. 2026

Kvalifikovaná logopedická péče není jen doménou zdravotnictví

Zdraví
Aktualizováno: 26. 6. 2026 10:15
ilustrační obrázek

Počet Čechů s psychiatrickou diagnózou roste. Vláda reaguje miliardovým plánem

Zdraví
22. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ