Před stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou může pomoci ochránit cizí jazyk. Podle kanadského univerzitního výzkumu totiž lidé, kteří plynně hovoří dvěma jazyky, aktivují lépe svůj mozek a k rozvoji demence u nich dochází o několik let později.
Ti, kteří hovoří dvěma jazyky, mají výhodu, tvrdí studie uveřejněná v časopise Neurology, podle které se u takto vybavených lidí dostavuje demence až o pět let později. Podle Ellen Bialystokové z Yorské univerzity za to mohou kognitivní schopnosti, které se v mozku při práci s druhým jazykem aktivují. "Během toho, jak lidské tělo přirozeně stárne, lidé ovládající více jazyků zlepšují kognitivní funkce," tvrdí na serveru CNN Bialystoková.
Anketa:
Jak trénujete svůj mozek?
Ve svém výzkumu porovnávala schopnosti 102 bilingvních a 109 monoligvních pacientů, u kterých se první demence objevila o čtyři až pět let dříve. "Je to stejné jako puzzle nebo hraní her, které posilují činnost mozku a brání rozvoji neurologických nemocí," vysvětluje Bialystoková.
Navíc prý není pozdě začít s učením v žádném věku. "Je pravda, že s přibývajícími léty to jde těžce, ale i malý úspěch se kladně projeví na zdraví," tvrdí Juditha Krollová z Pennsylvánské univerzity. Z její studie totiž vyplynulo, že lidé, kteří mluví více jazyky, dokážou lépe rozlišit nedůležité informace a také trefněji pokládají své otázky.
"Je to proto, že jejich druhý jazyk je stále v mozku připraven na to, aby s ním začal člověk hovořit. Je to stav, kdy řečník neustále upřednostňuje jeden jazyk před druhým," tvrdí Krollová. Z její teorie také pochází myšlenka, že nikdy není pozdě s novým jazykem začít. "Děti mají výhodu v tom, že nedělají nic jiného. Dospělí si jednoduše nemohou dovolit obětovat tolik času a pozornosti na učení se nového cizího jazyka," vysvětluje Krollová.