"Očkování" proti alkoholismu bude do několika let skutečností, tvrdí vědci z Chilské univerzity. Pracují na vynálezu vakcíny, jež prý alkoholikům pomůže jejich zlozvyk překonat. Injekce, kterou by pacienti dostávali jednou za měsíc, údajně působí na játra a odstraňuje nespavost, neklid a další vedlejší efekty odvykání.
Metoda léčící závislost na alkoholu funguje podobně jako nikotinové náplasti. Rozdíl je v tom, že dávka léku se dostává do těla nitrožilně a působí pouze na buňky v játrech. "Je to vlastně terapie založená na genetice, protože pracuje s enzymy, které metabolizují alkohol v těle a jsou zodpovědné za snášenlivost alkoholu," vysvětluje na serveru Fox News vedoucí projektu Juan Asenjo z Fakulty přírodních věd a matematiky.
V praxi by se tak alkoholikovi po požití drinků udělalo zle a časem by se díky tomu snížila jeho chuť dát si skleničku. "Zatím jsme to testovali na myších závislých na alkoholu a měli jsme úspěch v padesáti procentech," tvrdí Asenjo, jehož cílem je dosáhnout 90 až 95 procent úspěšnosti. Navíc dodává, že již příští rok by se mělo začít s testováním na lidech.
Nedávno s novým pohledem na léčbu alkoholiků přišla i Univerzita ze Severní Karolíny, jejíž vědci prý objevily gen alkoholismu. "Přestože chilští kolegové nepracují s naším genem, zakládají léčbu na stejné metodě a tou je využití genetiky a citlivosti těla na alkohol," tvrdí autorka studie ze Severní Karolíny Amy Webbová.