Americká žena je prý šestkrát náchylnější k depresím než muž z Číny. Tvrdí to nový výzkum, který studoval výskyt deprese v osmnácti různých zemích světa. Nechala jej provést Světová zdravotnická organizace WHO.
Průzkum zahrnuje devadesát tisíc lidí, kteří odpovídali na otázky spojené s jejich dušením zdravím, ale i ekonomickou situací, rodinnými vztahy a podobně. Mohlo by se zdát, že na tom duševně budou hůř obyvatelé rozvojových zemí, protože zdaleka nemají takové možnosti jako lidé z bohatých krajů, ale opak je pravdou.
Téměř patnáct procent z těch, kdo žijí v bohatých zemích, podle listu Huffington Post uvedlo, že alespoň jednou v životě měli dlouhodobější depresi. V chudých státech to bylo jen jedenáct procent.
Nejčastěji mívají depresi lidé ve Francii, kde to potvrdil každý pátý, a ve Spojených státech, kde byl počet lidí s depresí velmi podobný.
Autoři studie se samozřejmě zabývali i dalšími socio-ekonomickými faktory, které by výskyt depresí mohly ovlivňovat. Zjistili například, že ženy mají bez ohledu na stát deprese dvakrát častěji. Mezi ohrožené skupiny patří také lidé s nízkými příjmy, kteří ale žijí v bohatých zemích.
Nerovnost mezi příjmy je podle autorů vůbec nejzávažnější příčinou psychických problémů. Nezanedbatelný je ale i fakt, že lidé v méně vyspělých státech mají menší povědomí o tom, co je deprese, a proto ji neberou jako nemoc, kvůli níž by měli vyhledat lékaře.
Na třetím místě se v žebříčku nejdepresivnějších zemí umístila Brazílie, následuje ji Nizozemí a Nový Zéland. Za ním je Ukrajina, Belgie, Kolumbie, Libanon, Španělsko, Izrael, Německo, Itálie, Jihoafrická republika a Indie. Nejméně depresí pak mají obyvatelé Mexika, Japonska a Číny. Česká republika se průzkumu bohužel nezúčastnila.