Většina dospělých žen a mužů ve svém sexuálním životě věří mýtům a nepravdám. Podle výzkumu americké nemocnice v Palo Altu je vinen také internet, kde lidé své špatné úsudky sdílejí. Které největší mýty o bezpečném sexu kolují a na co byste si měli dát pozor?
Nakazit se lze při kontaktu se záchodovým prkénkem
Původci infekčních pohlavních chorob dokážou existovat jen v lidském těle. Pokud se ocitnou mimo ně, umírají do několika sekund. Navíc pro ně hladké a studené toaletní prkénko nepředstavuje ideální místo k životu. "Stejně tak se nemusíme obávat ani moči, která je většinou naprosto sterilní a nákazu neobsahuje, takže šance, že se nakazíte na toaletě, je mizivá," tvrdí na serveru Health.com lékařka Sophia Yenová z Dětské nemocnice Luciel Packardové v Kalifornii.
Žena nemůže otěhotnět při prvním sexuVe skutečnosti neexistuje jediná překážka, proč by žena při prvním sexuálním styku nemohla otěhotnět . Podle lékařů není jediný důvod, proč se na to spoléhat a riskovat. "Naopak máme statistiku, že až 20 procent dívek otěhotní do měsíce poté, co začnou žít intimním životem," tvrdí Yenová.
Je nemožné otěhotnět během menstruace
Lékaři varují před tím, aby se ženy spoléhaly na výpočet svých "plodných" a "neplodných" dnů. Přestože otěhotnění na konci menstruace není příliš pravděpodobné, riziko se skrývá i zde. "Spermie přežívá v těle ženy až 72 hodin, takže se může stát, že vydrží až do ovulační fáze," varuje Yenová. Některé ženy totiž mohou mít menstruační cyklus zkrácený na pouhých 21 dní. Pozor by si měly dát také ženy v menopauze - vysadit antikoncepci by prý měly až poté, co se u nich více než rok menstruace neobjeví.
Nitroděložní tělísko není vhodné pro dívky a mladé ženy
Anketa:
Bojíte se, že se nakazíte pohlavní nemocí díky prkénku na toaletě?
Nitroděložní tělísko je mechanická ochrana před početím, která se zavádí do dělohy a dokáže fungovat až 12 let. Ženy se tak nemusejí obávat toho, že si zapomenou vzít antikoncepční pilulku. Na základě studií se nedoporučovala tato metoda mladým dívkám, protože prý vedla k častému vzniku infekcí. Americký kongres porodníků a gynekologů ale už před časem prohlásil nitroděložní tělísko za bezpečnou a účinnou antikoncepční metodu pro všechny ženy.
Očkování dokonale chrání před rakovinou děložního čípku
Ani tato metoda nedokáže odstranit hrozbu úplně. "Asi před třiceti procenty druhů rakoviny neumíme ženy spolehlivě ochránit," potvrzují američtí lékaři. Ženy by proto neměly ustat v pravidelných kontrolách. Podle České gynekologické a porodnické společnosti by měly o očkování uvažovat také ženy nad 26 let. "Nikdy není pozdě a vakcína je účinná i u žen, které žijí sexuálním životem již mnoho let," tvrdí předseda společnosti Vladimír Dvořák.