Norští vědci apelují: nejdřív vzdělání, potom děti

2. 8. 2011 15:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spousta výzkumů a statistik už dokázala, že méně vzdělané ženy mají více dětí. Možná to ale funguje spíš opačně – děti brání ženám dosáhnout vyššího stupně vzdělání.

Odborníci z norské univerzity v Oslu se desítky let zabývali tím, co je důvodem toho, že méně vzdělané ženy mívají více dětí. Je jasné, že čím déle žena studuje, tím méně času na zakládání rodiny má, ovšem to se jako hlavní důvod nepotvrdilo.

"Existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že vzdělanější lidé jsou zodpovědnější v používání antikoncepce, nebo že chtějí mít stejně vzdělané děti a uvědomují si, že kdyby měli hodně dětí, nebudou schopni všem zajistit stejně kvalitní školy a podobně," vypočítává vedoucí autor rozsáhlé studie Joel Cohen největší mýty o souvislosti vzdělání a plodnosti.  

Jeho tým nyní zjistil, že nízké vzdělání není příčina, nýbrž důsledek většího počtu dětí a také brzkého mateřství. Prozkoumali údaje o téměř třiceti tisících ženách narozených v Norsku v roce 1964 a zjistili například to, že čím dřív žena porodila, tím méně pravděpodobné bylo, že se vrátí do školy.

"Z toho vyplývá, že vzdělání nebrání plodnosti, ale naopak plodnost brání ženě ve vzdělávání," komentuje výsledek studie Cohen. "A je jasné, že čím dříve žena porodí, tím více dětí pak stihne mít. Obzvlášť pokud se rozhodla nevrátit se do školy, která ji tak neobírá o čas," dodává.

Mladé ženy by podle něj měly být informovány o tom, že pokud budou mít děti v brzkém věku, což podle studie znamená zhruba dvacátý rok života, je velmi pravděpodobné, že nedokončí školu nebo že se nepustí do studia žádné další.

Další čtení

Íránské školačky na cestě do školy, ilustrační foto

USA a Írán spolu nemluví, potvrdil Trump. Pomoc ze západu nebude

Zahraničí
30. 6. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ