Být v kontaktu s lidmi kolem se vyplácí i po zdravotní stránce. Podle vědců z americké Ohio State University totiž lidé, kteří se věnují svým přátelům a baví se se sousedy, mají méně tukových buněk a snadněji zhubnou. Zřejmě je to důsledek činnosti nervové soustavy, která se díky interakci s okolím aktivuje a pomáhá spalovat více kalorií.
Zatímco takzvané bílé tukové vazivo, které slouží ke štěpení tuků v krvi, se ukládá zejména v oblasti pasu, hnědý tuk je rozprostřen po celém těle a reguluje tělesnou teplotu. Místo toho, aby kalorie uchovával, je naopak spaluje.
Lidé, kteří udržují čilé mezilidské kontakty, lépe přeměňují bílý tuk na hnědý a snadněji se zbavují tukových zásob na břiše. Alespoň to tvrdí vědci z Ohio State University ve studii zveřejněné v odborném časopisu Cell Metabolism.
Přestože důvod této změny zůstává zahalen tajemstvím, autoři studie se domnívají, že to může být způsobeno aktivnějším životním stylem. Udržet sociální kontakt s ostatními, sdílet s někým prostor, bojovat o chvilku soukromí či pozornost totiž stojí energii a vyžaduje aktivaci nervového systému. Stres udržuje člověka stále ve střehu, který spotřebovává více kalorií.
"Je nutno si uvědomit, že sociální interakce jsou šťastné a přátelské. Je to prostě dynamičtější a náročnější životní styl v porovnání s životem samotářů," tvrdí imunolog a genetik z Ohio State University Matthew During na serveru Healthnews.com. Podle něho je to přelom pro chápání dosavadního boje s nadváhou. Recept totiž není "nejíst a hýbat se", ale "bavit se a cvičit s přáteli".