Vědci v Kanadě zkoumali krysí rodiny a zjistili, že pokud má sameček víc sester, je velmi pravděpodobné, že bude gay, tedy že nebude jevit zájem o samičky, ale spíš o krysí chlapce. A protože mají krysy většinu DNA shodnou s člověkem, lékaři se domnívají, že by tato teorie mohla fungovat i u lidí.
Autoři nové studie pozorovali skupinu téměř devadesáti krys po celý jejich život, tedy dva až tři roky. Mohli tedy sledovat jejich sexuální vývoj od narození až do smrti. Zjistili, že ti samečci, kteří měli více sester, projevovali větší zájem o jedince stejného pohlaví než ti, kdo měli více bratrů.
"Neznamená to, že kdo má sestry, musí být gay, jen to zvyšuje pravděpodobnost," řekla magazínu Time psycholožka a vedoucí výzkumu Cynthia de Medeiros z Torontské univerzity.
Protože se krysy dostávají do puberty kolem šedesátého dne života, začali je vědci v tuto dobu sledovat ještě podrobněji a zaměřovali se zejména na to, jestli se samečci pokoušejí oplodnit samečky a zda a jak často ejakulují.
Předchozí studie krysího chování dále ukázaly, že způsob, jak se k nim matka chová hned po narození, může ovlivnit, které geny se rozvinou, a které naopak zůstanou potlačené.