Nejčastěji páchají sebevraždu muži - běloši s nízkým příjmem a také lidé s častými depresemi a rozvedení. Významnou roli hrají rovněž zkušenosti s návykovými látkami. Nový rozsáhlý výzkum ale ukázal, že neblahý vliv má i vysoká nadmořská výška.
Tým nemocnice v Clevelandu v americkém státě Ohio zkoumal celých devatenáct let příčiny sebevražd lidí z celých Spojených států a zjistil, že v oblastech s nejvyšší nadmořskou výškou bylo spácháno zhruba osmkrát více sebevražd.
"Zprávy o zvýšeném počtu sebevražd v některých horských oblastech, jako je například Colorado, vedly k dohadům, že za to může snadnější přístup ke zbraním, větší izolovanost i nižší příjmy. Všechny tyto faktory jsme v naší analýze zohlednili, a přesto trváme na tom, že na sklony k sebevraždě má přímý vliv nadmořská výška," cituje studii magazín Time.
Autoři výzkumu se domnívají, že souvislost mezi nadmořskou výškou a sebevraždami má fyziologické příčiny, z nichž nejdůležitější je nízký barometrický tlak v horských oblastech, který způsobuje, že tělo nezpracovává kyslík tak efektivně, jak by mělo, což může negativně ovlivnit fungování mozku.